VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obchodech čekejte více brambor z ciziny

Vysočina - Bramborami je letos v celém Česku osázeno včetně ploch na zahrádkách domácích pěstitelů přibližně 30 600 hektarů, což proti loňsku představuje snížení o jedenáct procent.

7.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

„Brambory mají v letošním roce kvůli počasí nižší nasazení hlíz, zatím lze očekávat průměrné výnosy," řekl tajemník Ústředního bramborářského svazu Josef Králíček. „Rekordy z loňska se nebudou opakovat, na druhé straně nepočítáme ani s mimořádně nízkou sklizní," dodal.

Loni zemědělci dostávali za kilogram brambor jen mezi 1,30 Kč až dvěma korunami. „Farmářská cena byla na velmi nízké úrovni a pěstitelé byli na hranici nebo pod hranicí rentability," sdělil Králíček hlavní důvod letošního zmenšení pěstebních ploch.

Pozor, je stále menší soběstačnost

Zemědělci zasázeli letos víc škrobárenských brambor na úkor konzumních. „Konzumní brambory se v porovnání s rokem 2011 pěstují na ploše o patnáct procent nižší. Přitom už loni, kdy byla slušná úroda, jsme v bramborách nebyli soběstační," uvedl místopředseda svazu Jiří Zvolánek.

Podle Zvolánka lze očekávat, že deficit mezi bramborami vypěstovanými doma a dovozem se dále prohloubí a spotřebitel se stále více bude v obchodech potkávat s bramborami ze zahraničí. „Brambory z dovozu jsou vzhledově dobré, ale jejich stolní hodnota se ve většině případů nevyrovná bramborám vypěstovaným v Česku. Navíc u nás se používají podstatně menší dávky hnojiv a pesticidů," řekl Zvolánek.

Plochy klesají dlouhodobě

Tato skutečnost by mohla vést k dalšímu snižování zájmu spotřebitelů o tuto potravinu. „Když si je někdo koupí, podruhé si už možná pro brambory nepůjde," míní Zvolánek.

Plochy pro pěstování brambor v Česku klesají dlouhodobě. V roce 1990 zabíraly brambory v ČR 109.664 hektarů polí, o deset let později 69.236 hektarů. V roce 2010 to bylo už jen 27.079 hektarů. Své místo si brambory celkem drží na zahrádkách, kde se pěstují dohromady asi na 7 000 hektarech půdy.

Farmáři na úkor brambor pěstují více kukuřice pro přibývající bioplynové stanice.

Od roku 1990 do loňska klesla rozloha bramborových polí na čtvrtinu.

Autor: ČTK

7.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod
27

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.
3

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Kamil El-Ahmadieh: chválu beru s rezervou

Třebíč - Na klavír hraje od svých pěti let. Nyní, ve dvaadvacetil letech, jej ovládá skutečně mistrně. Hru na klavír studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a za svoji tvorbu se mu pravidelně dostává mnoha ocenění. Jmenuje se Kamil El-Ahmadieh a pochází z Třebíče.

Historický model Třebíče zůstane dál majetkem soukromé firmy

Třebíč - Historický model města, který v Třebíči obdivují zástupy turistů, zůstane dál majetkem soukromé firmy. Město mohlo model odkoupit a pojistit si tak jedno z turistických lákadel do budoucna. Zastupitelé ale neprojevili dostatek vůle.

Kouty dosáhly historického úspěchu suverénním způsobem

Vysočina – Celkem osm týmů reprezentovalo Třebíčsko ve fotbalové I. A třídě. A mezi těmito celky se našli postupující i sestupující. Skupinu B s přehledem ovládly Kouty. Spojený tým Budišova-Náramče stejně jako před rokem skončil druhý. Na špici se udrželi i třebíčští mladíci, kteří s dorostenci v sestavě obsadili třetí příčku, a tím si o jednu metu polepšili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies