VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Mitrově se poprvé setkají majitelé catahoul

Mitrov - Evropskou premiérou je výstava dobytkářských psů v Mitrovském dvoře, která se uskuteční v sobotu 26. září. „Poprvé v historii se na evropském kontinentu sejdou majitelé louisianských leopardích psů, aby na velké mezinárodní akci předvedli své svěřence a výsledky jejich výcviku pod dohledem oficiálních amerických rozhodčích organizace National association of Louisiana catahoulas, která vede celosvětový registr chovu louisianských leopardích psů," vyjádřil se jeden z organizátorů Boris Keka.

23.9.2015
SDÍLEJ:

Louisianský leopardí pes je od roku 1979 národním plemenem státu Louisiana. Do České republiky se toto plemeno poprvé dostal v roce 1998. Dodnes je u nás louisianských leopardích psů nebo catahoul, jak se jim také říká, poměrně málo. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Indiánské jméno

Zástupci tohoto psího plemene jsou výjimeční tím, že mají práci s dobytkem přímo v genech. Prapůvod louisianského leopardího psa není přesně znám, všeobecně se má za to, že největší pravděpodobností vznikl křížením místní populace psovitých šelem se psy, které na americký kontinent přivezli evropští osadníci.

„Psi mají i své indiánské jméno catahoula podle stejnojmenného jezera ve státě Louisiana. K hlavním charakteristikám těchto psů patří vysoká inteligence a silný teritoriální pud. Jsou to univerzální pracovní psi. Catahoula má duši vlka, rychlost greyhounda, sílu mastifa a asertivitu beaucerona," popsal vlastnosti u nás stále ještě poměrně vzácného psího plemene Boris Keka. Speciálně cvičení psi komunikují při práci s dobytkem tváří v tvář. Nekoušou jej do nohou tak, jak to dělají jiná plemena, ale důrazným štěkotem upozorní neposlušný skot na chybu a donutí jej ji napravit.

Občas si ale býk postaví hlavu a nehodlá „dobře míněné rady" poslechnout. Správně vycvičený pes musí mít v každém případě navrch. V Mitrovském dvoře se v sobotu předvedou zástupci catahoul z Německa, Rakouska, Holandska, Polska, Rumunska, Slovenska a České republiky. A proč si majitelé louisianských leopardích psů dali dostaveníčko právě tam?

„Když hledali na starém kontinentu místo, kde by mohli uspořádat setkání za podmínek co možná nejvíce se blížících těm ve Spojených státech, objevili na Vysočině ekologický statek Mitrov, který se zaměřuje na chov masného dobytka plemene aberdeen angus a zároveň disponuje speciálním sportovním areálem pro westernové sporty. A protože je jedním ze zaměstnanců statku Mitrov i čtyřletý louisianský leopardí pes Camano Island´s Elmo a současně tam již od roku 2012 probíhají pravidelně workshopy specializované na testy vloh a práci honáckých psů, bylo rozhodnuto o tom, že se historicky první mezinárodní setkání majitelů louisianských leopardích psů uskuteční v areálu Mitrovského dvora," vysvětlil Boris Keka.

Vstup zdarma

Celá akce, která začíná už ve čtvrtek a v pátek registrací a aktivitami v okolí Mitrova je přístupná i široké veřejnosti. „Vstup do areálu je volný s podmínkou mít vlastního psa vždy na vodítku. Hlavní soutěže jsou na pořadu o víkendu v sobotu to budou dobytkářské disciplíny, v neděli pak samotná výstava," doplnil Boris Keka. Na sobotní dopoledne budou navíc pro návštěvníky připraveny farmářské trhy s bohatou nabídkou regionálních potravin a výrobků a po celý den i ukázky westernových disciplín. Třešničkou na dortu pak bude synchronizovaná jízda šesti jezdkyň na koních.

Autor: Redakce

23.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Třebíč vyšla z divokého závěru naprázdno

Benátky nad Jizerou – Smolnou porážku si připsali hokejisté Třebíče. Ve 14. kole WSM ligy padli po divokém a gólově bohatém závěru zápasu v Benátkách.

VIDEO: Charita otevřela azyl pro ženy a rodiče v nouzi

Třebíč - Prezident Diecézní charity Brno otec Josef Zouhar přijel v pondělí dopoledne požehnat novému azylovému zařízení v Třebíči. Zastoupil brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, který nemohl přijet kvůli náhlému onemocnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení