Co ji letos potěší, je to, že ceny stromků nijak rapidně oproti loňskému roku nevzrostly, vesměs zůstaly stejné.

„To je fajn, my vždycky čekáme až přímo na Štědrý den, to pak prodejci stromků ještě snižují jejich cenu o polovinu, třeba u obchodních center. Ale už zase riskujete, že na vás nezbude takový strom, jaký si přejete," řekla Jaroslava Navrátilová.

Prodej vánočních stromků před obchody Tesco odstartoval už na konci listopadu a probíhá denně od devíti do jednadvaceti hodin. „Mezi sortimentem zákazníci naleznou stálice mezi vánočními stromky, tedy jedli kavkazskou, smrk pichlavý, borovici černou a dva domácí druhy stromků smrk ztepilý a borovici lesní. Doplňkový sortiment zahrnuje jmelí, ozdobnou klest, stojánky i stromky v kontejnerech," vyjádřil se k prodeji Václav Koukolíček, manažer externí komunikace společnosti Tesco.

Podle něj zákazníci jistě uvítají, že ceny se od loňského roku nezměnily. Výsledná cena se tak vždy odvíjí od velikosti daného druhu stromku. „Cena oblíbeného smrku pichlavého se bude pohybovat od 350 do 600 korun za 140 až 200 centimetrů vzrostlý stromek. Nejprodávanějším druhem vánočních jehličnanů je jedle kavkazská, tu si zákazníci mohou pořídit v cenách od 600 do 800 korun," uvedl Koukolíček.

Z bohaté nabídky si vyberou i náročnější zákazníci. „K dostání i letos budou například stromky vysoké více než dva metry, a v prémiové kvalitě," doplnil Koukolíček s tím, že většina vánočních stromů, tedy z osmdesáti procent, je z České republiky. Zbylých dvacet procent tvoří dovoz, především z Dánska.

Pěstitelé stromků doporučují kupovat stromek dříve, aby se stihl aklimatizovat. Ideální je nechat ho pár dní venku nebo na balkoně v nádobě s vodou. Předtím je ale důležité oříznout lehce kmen, který bývá zalepený pryskyřicí. Potom teprve se voda dostane do kmene stromku.