VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANKETA: Půjčte státu, láká Kalousek

Třebíčsko - Ode dneška do 1. listopadu si mohou občané a neziskové organizace objednávat u distributorů státní spořicí dluhopisy. Na jejich účet pak budou připsány 11. listopadu 2011. Minimální objem jedné objednávky je tisíc kusů dluhopisů, nominální hodnota za kus je jedna koruna.

3.10.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

Zájemcům se nabízejí tři typy dluhopisů - jednoletý diskontovaný s úrokem dvě procenta, pětiletý kuponový a pětiletý reinvestiční - oba s ročním výnosem přes tři procenta.

Na Třebíčsku jsou distributory tyto tři pobočky bank, všechny v Třebíči: Česká spořitelna na Karlově náměstí, ČSOB na Karlově náměstí a Komerční banka na Martinském náměstí.

Jedná se o zkušební emisi pro drobné investory v hodnotě deseti miliard korun, dosud si stát půjčoval od velkých subjektů.

Pilotní emise má za cíl otestovat zájem lidí a neziskovek a odstranit případná slabá místa projektu. „Pokud se naše cíle naplní, každý rok by mohlo probíhat několik pravidelných emisí a přistoupili bychom k rozšíření nabídky typů i distribučních kanálů,” zmínil ředitel odboru řízení státního dluhu Petr Pavelek.

Ministr financí Miroslav Kalousek slibuje lidem „nabídku bezpečné investice pro jejich úspory, spojení hospodaření státu s výhodným spořením pro občany, kteří se tak budou mít na pozoru před těmi politiky, kteří by kvůli populistickým slibům dovedli stát do platební neschopnosti”.

Ekonom David Marek z Patria Finance ale tak nadšený není: „Je to na první pohled líbivý projekt, ale chybná záležitost nevýhodná pro stát, je tam příliš drahá správa. Samozřejmě také inflace bude hrát svou roli.”

Čím vyšší inflace, tím menší zhodnocení.

Najdou se pochybovači, kteří se obávají, že stát v průběhu let změní pravidla hry. „Teď Kalousek nabízí nějaké úročení a podmínky a co když za pár let někdo tam nahoře vymyslí, že úročení bude méně výhodné a podobně?“ ptá se Jaromíra Veselá z Třebíče. Doma už s manželem studovali leták, který si vyžádali na pobočce České spořitelny, pročítali taky na internetu odkaz na webovkách ministerstva financí.

Změny pravidel hry v průběhu následujících let se analytik Patria Finance David Marek nebojí: „Bylo by to pro stát příliš velké riziko obrovského počtu drahých soudních sporů.“

Ministr financí Kalousek státní dluhopisy charakterizuje jako jeden z nejbezpečnějších, konzervativních způsobů spoření. Zdůrazňuje taky fakt, že by byl rád, kdyby desetinu státního dluhu vlastnili zdejší občané. Státní dluh České republiky bude koncem tohoto roku závratných bezmála 1,5 bilionu korun. Ministerstvo financí se na vydání spořících státních dluhopisů pro malé investory připravovalo dva roky.

Spořicí státní dluhopisy

• patří mezi nejbezpečnější, konzervativní způsoby spoření

• představují finanční nástroj s garantovaným úrokovým výnosem

• jsou dostupné opravdu pro každého, lze je pořídit již od 980 nebo 1 000 Kč

• pořízení a držení není zatíženo žádným poplatkem, je třeba uhradit pouze cenu pořizovaných dluhopisů

• přinášejí všem investorům stejné podmínky bez ohledu na výši vložených prostředků

• vložené prostředky lze v případě potřeby získat zpět formou předčasného splacení před stanoveným datem řádné splatnosti bez sankcí

Žádost o předčasné splacení Vámi držených dluhopisů můžete podatu kteréhokoli z distributorů. Veškeré vložené prostředky dostanete v plné výši zpět, a to bez sankcí a poplatků. Přehled jednotlivých období pro podání žádosti a termínů předčasného splacení naleznete v emisních podmínkách daného dluhopisu a na stránkách www.sporicidluhopisycr.cz.

Minimální počet dluhopisů pro jednu žádost o předčasné splacení k jednomu datu je 1 000 kusů. Do 500 000 kusů včetně není požadavek na předčasné splacení omezen. Z počtu kusů nad 500 000 může být k jednomu datu předčasně splaceno nejvýše 50 % držených dluhopisů.

Zdroj:
MF ČR

Autor: Hana Jakubcová

Koupíte si státní dluhopisy?

ANO

67 %

NE

33 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

3.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení