VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozůstalých, kteří žádají pohřeb na splátky, přibývá

Vysočina - Obřadní síň nabízí svoje služby už celých třicet let, v provozu je téměř denně.

22.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Marie Hlaváčková z Havlíčkobrodska chtěla zajistit pohřeb pro svoji příbuznou. Jak se dozvěděla, obřadní síň v Havlíčkově Brodě prý už nefunguje. To je nesmysl, říká majitel pohřební služby v Havlíčkově Brodě Jaroslav Duben, který obřadní síň u Nového hřbitova provozuje.

Obřadní síň je v provozu téměř denně, počty obřadů stoupají, jejich spektrum se mění. Bohužel ale přibývá v poslední době také pozůstalých, kteří nemají na nákladný obřad peníze.

„Nevím, odkud se vzala informace, že naše obřadní síň není v provozu, když funguje bez problémů 30 let," konstatuje Duben s tím, že na rozdíl od minulých let jeho pohřební služba naopak s ohledem na kvalitní služby pozůstalým zrušila takzvané pohřební dny.
Obřady se u Nového hřbitova konají podle přání v kterýkoliv den v týdnu, víkendy nevyjímaje, hlavně na podzim a na jaře, kdy počet smutečních obřadů strmě stoupá.

V obřadní síni 
zní i techno

„Pracuji v pohřebnictví už třicet let. Požadavky pozůstalých se s léty výrazně mění. Je třeba jim vycházet vstříc a respektovat je, protože v našem povolání by měla být etika vždy na prvním místě. Proto zajistíme pozůstalým vše od parte, převozu těla po samotný obřad. Jsme v provozu prakticky 24 hodin denně," zdůrazňuje Duben. Tradiční pohřeb v kostele za přítomnosti kněze a cesta na hřbitov s muzikou se především na venkově striktně dodržuje, ale i do pohřebnictví, hlavně ve městě, pronikají různé moderní trendy, kterým se nelze bránit.

„Někteří pozůstalí mají přání například při posledním rozloučení promítat na plátno fotografie zesnulého. Přivedou s sebou svého smutečního řečníka, občas to bývá někdo z rodiny. Požadují speciální květinovou výzdobu, zvláštní rakev. Někteří pozůstalí, hlavně pokud jde o mladší ročníky, si nepřejí živou klasickou hudbu, ale přinášejí si vlastní CD, tak není nic výjimečného, že smuteční síní zní techno," popisuje Jaroslav Duben některá přání pozůstalých. Jak ale vzápětí připomíná, ekonomická krize se i na Vysočině, kde bylo zajištění slušného pohřbu pro rodinu pozůstalého věcí cti, promítá do „posledních věcí člověka."  Přibývá pozůstalých, kteří nemají na vypravení obřadu peníze, i nebožtíků, po nichž nezůstalo ani na pohřeb.

„V takovém případě samozřejmě existují možnosti ekonomických pohřbů, či pohřbů na splátky s nejlevnějším typem obřadu," vysvětluje Duben. Jeho slova jen potvrzují celostátní statistiku. V roce 2007 ministerstvo pro místní rozvoj vyplatilo za 140 lidí pohřbených bez dědiců 849 tisíc korun. Čísla ale rostou. V roce 2009 to bylo za 410 osob už 2,5 miliónu korun a loni již stát refundoval obcím 5,8 miliónu korun za více než 900 lidí, kteří zemřeli bez prostředků a osamoceni.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení