Noční můrou milovníků slivovice se letos nestala prohibice, ale neúroda ovoce. Mohou za to květnové mrazy, kdy na některých místech Jihlavska teplota v noci klesla až k minus osmi stupňům Celsia.

Majitel pěstitelské pálenice Čestmír Hrdlička z Bítovčic dokonce mluví o letošním roce jako o jednom z nejhorších. „Prohibice se na zájmu zákazníků nepodepsala, protože se pálenic netýká. Je to tím, že lidé prostě nemají z čeho pálit. Běžně touto dobou mívám tak tři zákazníky denně, letos jsou to tři zákazníci týdně. Pálenici jsem otevřel v srpnu, za celý měsíc přišlo pět lidí," uvedl Hrdlička.

A i když ta pravá sezona teprve začíná, majitel pálenice nečeká, že by se to v příštích dnech nějak výrazně zlepšilo. Za vypálení ovoce u něj lidé zaplatí 245 korun za litr stoprocentního alkoholu, včetně daně. „Nabízím i moštování, i o to je letos zájem malý," doplnil Hrdlička.

Podobné zkušenosti má i Jiří Smejkal ze Zemědělského lihovaru ve Stonařově. „Ovoce moc není a od toho se odvíjí zájem o pálení. Pálíme dva měsíce a lidí opravdu chodí méně. Uvidím, jak se to ještě rozjede. Nadúroda ovoce je jen na některých výše položených místech Jihlavska," řekl Smejkal.

Jindy se stonařovská pálenice nezastaví, pálení tam probíhá po celý rok. Letos ale podle Smejkala nic takového nebude – odpadnou i dlouhé čekací lhůty zákazníků.

Prohibice se pálenice dotkla jen bezprostředně po vyhlášení. O víkendu a na začátku týdne ji lidé bombardovali dotazy, jak to bude s pálením a prodejem už vypáleného alkoholu během prohibice. „V sobotu jsme raději vypálený alkohol neprodávali, na chvilku se to u nás zastavilo. Naštěstí jsme velmi rychle zjistili, že nás se zákaz netýká," přiblížil Smejkal.

Ten v souvislosti s otravami jedovatým metanolem pozoruje nový trend. „Kdyby lidé z Jihlavska měli z čeho pálit, zájem by se o dost zvětšil. Lidé budou raději pít takto vyrobenou pálenku než tu kupovanou, ve kterou už nemají důvěru. Metanol ve smrtelných dávkách totiž nelze při pálení vyrobit," upřesnil Smejkal. Ve Stonařově za vypálení lidé zaplatí 270 korun za litr stoprocentního alkoholu. V ceně jsou i další služby.

Na jiných místech Vysočiny ale situace tak tragická není. „Pálíme každý den, denně tu mám čtyři zákazníky. Lidé sem jezdí na pořadník," popsal své zkušenosti Karel Eliáš, majitel pálenice v Kozlově na Velkomeziříčsku.

ZUZANA MUSILOVÁ