VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O plastikáře je zájem, pomoci má sektorová dohoda

Třebíčsko, Vysočina - Pomoci s nedostatečnými kapacitami v technických oborech má Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina v oblasti plastikářského průmyslu.

1.7.2015
SDÍLEJ:

Firma Automotive Lighting se připojila k sektorové dohodě.Foto: Deník/archiv

Alarmující nedostatek kvalifikovaných technických pracovníků v průmyslově orientovaném kraji a poloprázdné učňovské obory. Patovou situaci pro firmy i obyvatele má vyřešit Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina v oblasti plastikářského průmyslu, kterou v úterý v Jihlavě podepsalo sedm klíčových subjektů v čele s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a zástupkyní Úřadu práce Jihlava Šárkou Kubátovou.

„Lehkovážnost, se kterou jsme dvacet let vychovávali především pracovníky humanitních oborů, se nám nyní vrací," podotýká Jarmila Modrá ze Svazu průmyslu a dopravy. „Schází celá generace techniků," dodala.

Problém podle Modré není pouze v aktuálním nedostatku kvalifikovaných pracovníků, nýbrž v systému odborného vzdělávání. Firmy kvůli tomu musí odmítat zakázky. Často si navíc stěžují, že většině absolventů chybí znalosti i pracovní návyky, a musí je tím pádem dlouze a mnohdy i draze doškolovat.

„Razantní odliv mladých lidí z technických odvětví s sebou nese i náhlou neschopnost běžné manuální zručnosti a drobných oprav v každodenním životě," upozorňuje Jaroslav Huňáček, předseda Krajské hospodářské komory. Důležité je podle něj motivovat mladé lidi k práci v oboru.

Díky spolupráci mezi firmami a školami by mělo dojít nejen k většímu propojení teorie a praxe, ale také k ujasnění si vzájemných požadavků. „Za nedostatečnou považuji nejen spolupráci škol a firem, ale i možnosti kariérního poradenství a dalšího vzdělávání pro stávající pracovníky," doplnila Modrá.

Sektorová dohoda není smlouvou, pouze gentlemanskou dohodou, která není právně vymahatelná. Na jejím základě se však čtyři z pěti technicky zaměřených škol z regionu zavázaly, že již od nového školního roku zahájí vyučování oborového zaměření plastikář, po kterém je v kraji, vzhledem k zastoupení několika velkých firem, hlad.

Huňáček stejně jako Modrá doufá, že sektorová dohoda pomůže jak absolventům, tak stávajícím pracovníkům v seznámení se s novými technologiemi. „Dohodu vnímám jako restart pro celé odvětví a pevně věřím, že se cíle dohody povede naplnit,"dodal Huňáček. Mezi firmami, které dohodu podepsaly, je například Automotive Lighting, Cecho – Bohumil Cempírek nebo Fraenkische CZ.

Terezie Horváthová

Autor: Redakce

1.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení