VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové bloky přehradu nepotřebují. Problém může být znečištění řeky

Třebíčsko, Dukovany - Nejen finanční prostředky budou hrát důležitou roli ve stavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Důležitým prvkem je i voda. Respektive její kvalita a množství v řece Jihlavě, přesněji v dalešické přehradě.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Tady bude stát nový blok.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Jaderná elektrárna potřebuje velké množství vody na své chlazení. „Současné Dukovany za plného provozu odpaří každou vteřinu v chladicích věžích 1,2 kubíku čisté vody ve formě páry," vyčíslil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V souvislosti s plánovanou výstavbou dalších dvou bloků se objevila otázka, zda nebude elektrárna potřebovat další zdroj vody. V minulosti se například mluvilo o nové přehradě v údolí řek Oslavy a Chvojnice.

Náhrada bloků

„Posuzovala se možnost souběhu bloků čtyř stávajících a nového 5. bloku. Ukázalo se, že vody je díky jejímu objemu v soustavě Dalešice-Mohelno s velkou kapacitou 130 milionů kubíků vody dostatek i s uvážením sušších období v roce. Dnešní čtyři bloky potřebují ročně 60 milionů kubíků vody," vysvětlil Bezděk.

Nový blok navíc začne fungovat nejdříve v roce 2035, kdy současné budou na konci své životnosti. Bude se tedy jednat spíše o náhradu dnešních bloků.

Znečištěná voda

Problémem podle mluvčího je však znečištění vody v řece. Kvalitou vody v řece Jihlavě se zabývala expertní poradní skupina a navrhla i komplexní řešení.

„Kvalita povrchové vody v řece Jihlavě je sice na poměrně uspokojivé úrovni, je však třeba řešit omezení přísunu živin, zejména fosforu a dusíku, z povodí, a to jak z bodových zdrojů znečištění především z obcí tak z plošných zdrojů, především zemědělství," informoval ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Pomoci se zlepšením čistoty vody v povodí má pracovní skupina Za čistou řeku Jihlavu ustavená Krajem Vysočina. Činnost skupiny vychází ze studie s názvem Jakostní model povodí Jihlavy nad Vodním dílem Dalešice. Ten měl zmapovat nejproblematičtější místa nad oběma nádržemi a navrhnout opaření vedoucí k nápravě.

„Největšími zdroji znečištění fosforem a dusíkem v povodí jsou velká města Jihlava, Třešť, Třebíč," informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle studie je však nutné se zaměřit i na menší obce. Ty s méně než dvěma tisíci obyvateli například produkují více než polovinu celkového objemu fosforu.

Studie označila za jedno z míst s nadprůměrným znečištěním fosforu také Mlýnský potok, který se do řeky Jihlavy vlévá ve Vladislavi. „My jsme před dvěma lety v Hostákově, který patří k Vladislavi, dodělali kanalizaci. Tím se kvalita vody v Mlýnském potoce zlepšila. Pamatuji si, že jsem to vypisoval do nějakého dotazníku, ale zatím to s námi nikdo neřešil. Kdyby byly k dispozici finanční prostředky na další zlepšení stavu, určitě bychom je uvítali a měli snahu je použít," řekl starosta Vladislavi Jan Havlena.

Co se týká dusíku, tam studie za největšího znečišťovatele označila zemědělskou půdu, která přispívá sedmdesáti procenty. Nejvíce pak v období od ledna do dubna, což je způsobeno především hnojením a výplachem při tání sněhu.

Návrhy řešení, se kterými přichází studie, spočívají v doplnění čištění fosforu v současných čističkách, výstavbě nových čistíren, vyloučení pěstování širokořádkových rostlin na určitých pozemcích a celkové podpoře opatření pro omezení eroze a vyplavování živin.

Autor: František Vondrák, Kamil Černý

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení