VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová silnice je namalovaná. Petrovice ji však nechtějí

Okříšky - Dopravní řešení Okříšek a okolí je na papíře. Nové silnice by měly vyvést těžkou nákladní dopravu z Okříšek, Přibyslavic a Krahulova. Už nyní je ale zřejmé, že ne všechny obce odvážnému dopravnímu plánu zatleskají. Nejméně Petrovice budou stavbě spojnice do průmyslové zóny mezi Přibyslavicemi a Novou Vsí bránit.

12.5.2015 8
SDÍLEJ:

Návrh obchvatu Okříšek, Krahulova a Červené Hospody počítá s využitím současných silnic. Kopírovat má i trasu současné vozovky mezi Krahulovem a Hvězdoňovicemi.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Spojka by měla do průmyslové zóny mířit prakticky přímočaře od současné benzinové stanice mezi Okříškami a petrovickou křižovatkou. Namalovaná je na katastru Petrovic. Kdybychom pole mezi Okříškami a Petrovicemi rozdělili na třetiny, od městyse by silnici dělily třetiny dvě, od obce jedna. A právě blízkost vozovky Petrovickým vadí. „Zastupitelé v úterý rozhodli, že silnici na svém katastru nechtějí. Majitelé pozemků řekli, že je v žádném případě neprodají," hlásí starosta Petrovic Zdeněk Jeřábek. Postoj místních je podle něj v tuto chvíli jednoznačný.

Kvůli firmám

Starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý oponuje, že Okříšky nechtějí řešit svůj problém na úkor Petrovic, jak by se mohlo zdát. „Silnice se dělá hlavně kvůli firmám v průmyslové zóně. Je pravda, že přeložka je z velké části na území Petrovic, ale bohužel Okříšky mají takový katastr, že to není kde vyřešit," řekl Ryšavý.

Silnice je podle něj vedena minimálně 150 metrů od obcí a navíc v zářezu, který by měl být až 15 metrů hluboký. To ale Petrovickým nestačí. Silnici navrhují úplně někde jinde. „Máme dva návrhy," popisuje Zdeněk Jeřábek.

První trasa by vedla od benzinové stanice těsně kolem Okříšek ke křižovatce silnic Přibyslavice Okříšky Petrovice. Dále by pokračovala z kopce směrem do Přibyslavic po staré silnici. Druhá varianta je úplně nová a podle starosty reálná. Začínala by pod hájovnou nad Okříškami u takzvaného Mrchoviště v místech, kde končí opravený úsek silnice od Jihlavy. Směřovala by vlevo přes pole směrem k vrchu zvanému Sedlačka a dále kolem současného mostu pod železnicí u Přibyslavic k průmyslové zóně. „Tohle řešení by mělo být schůdné, vede převážně po vrstevnici. Nevím, proč je studie tak jednoznačně postavená. Není v ní více variant," poznamenal starosta Petrovic.

Obecní zastupitelstvo petrovického starostu Zdeňka Jeřábka minulý týden pověřilo odesláním dopisu s návrhy Kraji Vysočina a projektantovi.

Projekci Kraj Vysočina zadal kanceláři Transconsult s.r.o. z Hradce Králové. Společnost s návrhem přeložek v minulých týdnech seznámila starosty obcí a zástupce firem. Přeložky z velké části využívají existujících komunikací, to kvůli minimalizaci záborů orné půdy i kvůli pokud možno co nejjednoduššímu majetkovému vypořádání dotčených pozemků.

Trasa míjí Krahulov

Přeložka silnice druhé třídy od Jihlavy by začínala pod Mrchovištěm, kde má napojení na předloni dokončenou rekonstrukci úseku pod Zašovicemi. Pokračuje přes pole za poldrem a od křižovatky se silnicí na Heraltice vede po současné silnici. Před Loudilkou se odklání a směřuje k silnici z Hvězdoňovic do Krahulova. Po ní pokračuje před železniční přejezd, zčásti vede souběžně s tratí a poté směřuje k silnici I/23. Budoucí místo napojení je v nejnižší části u Pastvištního rybníka.

Petrovicemi odmítané napojení na průmyslovou zónu mezi Přibyslavicemi a Novou Vsí opět využívá existující komunikaci, přechází přes železniční přejezd a před lesíkem se odklání ke křižovatce pod benzinovou čerpací stanicí. Zde se počítá s velkým kruhovým objezdem, z nějž povede silnice v podstatě přímo ve směru na průmyslovou zónu, přičemž se počítá s ponecháním území pro její další rozvoj před vyústěním na silnici od Třebíče. V tomto úseku by měl být menší most nad chodníčkem z Petrovic, mezi Petrovicemi a Novými Petrovicemi se plánuje vedení v zářezu a potom naopak údolí nad řekou Jihlavou překlene most dlouhý 320 metrů.

Drahé a náročné, ale koncepční

„Jedná se o řešení technicky i finančně náročné, ovšem skutečně koncepční, které zajistí dopravní obslužnost firem na desítky let a zároveň vyvede především těžkou nákladní dopravu z obydlených území nejen Okříšek, ale i Přibyslavic, Krahulova a Červené Hospody, navíc po dokončení umožní odklonit kamiony i z Nové Vsi a třebíčské části Týn. Do budoucna by měla navázat na připravovaný obchvat Třebíče a zlepšení dopravní dostupnosti na dálnici D1, přímé napojení na silnici I/23 zase zrychlí expedici výrobků ve směru do Rakouska a jižního Německa," hájí návrh Zdeněk Ryšavý.

Nejoptimističtější výhled počítá se zahájením stavby v horizontu dvou až tří let. Finančnímu zajištění stavby má pomoci studie dopadů nového dopravního napojení, jejíž zpracování Kraj Vysočina zadal Vysoké škole ekonomické v Praze. První ze série jednání s ministerstvy průmyslu a dopravy, financí a dopravy o možném financování stavby se konalo koncem minulého týdne.

Autor: Luděk Mahel

12.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení