VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Třebíčsku podraží jízdné, voda i teplo

Třebíčsko, Vysočina - Obyvatelům Žďárska a Třebíčska zásobovaným vodárenskými společnostmi stoupnou od ledna výdaje za pitnou vodu a stočné o jedno až 2,5 procenta. Naopak platby za teplo se domácnostem v některých městech Vysočiny s Novým rokem sníží. Jízdenky v MHD podraží pouze v Třebíči, kde se ale jejich ceny neměnily 11 let.

20.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Poplatky za odpad, psy, daň z nemovitostí ani nájemné v městských bytech podle ankety ČTK radnice v pěti největších městech Vysočiny s Novým rokem zvyšovat nebudou. Tyto platby nezdražily ani letos.

Za metr krychlový pitné vody se stočným budou lidé na Vysočině příští rok platit od 69,95 Kč v Pelhřimově po 94,90 Kč na Žďársku. V okrese Žďár nad Sázavou celková cena od 1. ledna stoupne o 2,5 procenta, tedy o 2,30 Kč za metr krychlový. Na Třebíčsku bude vodárenská společnost v novém roce za metr krychlový se stočným vybírat 88,37 Kč, o 88 haléřů víc než letos. Na Jihlavsku, kde voda zdražila v létě, lidé platí 92,51 Kč. v Pelhřimově se cena vody od ledna nezmění. Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace nový ceník zatím nezveřejnily.

Poplatky za odpad v pěti největších městech kraje nepodraží, někde na nich naopak mohou lidé ušetřit díky lepšímu třídění odpadků. V krajské Jihlavě zůstane v novém roce základní sazba poplatku na 680 Kč na obyvatele. „Občanům zapojeným do programu odpovědného nakládání s odpady se zvýší sleva na poplatku za odpad ze 70 na 75 korun," uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Ve Žďáru nad Sázavou se pilotní projekt bude příští rok týkat místní části Mělkovice, kde díky němu domácnosti ušetří 150 Kč na hlavu a budou platit 430 Kč. Zavázaly se totiž, že veškeré bioodpady zpracují samy u svých domů. Zbývající obyvatelé Žďáru budou za odpad nadále platit 580 Kč za rok.

V Havlíčkově Brodě zůstane v příštím roce roční poplatek za odpad na 600 Kč na jednoho obyvatele, v Třebíči na 648 Kč a v Pelhřimově budou lidé nadále platit 650 Kč na hlavu.

V Třebíči se s 1. lednem mění ceny jízdného v městských autobusech. Jednorázová jízdenka bude dražší o dvě koruny. Při platbě v hotovosti dospělý zaplatí 12 Kč a devět Kč při platbě elektronicky. „Zároveň přichází i další změny tarifu. Tou nejvýraznější je, že senioři nad 70 let budou mít jízdné zdarma," uvedla mluvčí města Irini Martakidisová.

Centrální kotelny v některých městech Vysočiny příští rok sníží cenu tepla o několik procent, hlavně díky levnějšímu nákupu zemního plynu. Snižovat náklady pomáhá i modernizace zařízení.

Jihlavské kotelny počítají oproti ceně tepla plánované pro letošek s jejím snížením v příštím roce v průměru o 4,5 procenta na 570 Kč za GJ. „Tento fakt pocítí odběratelé zejména v poníženém předpisu záloh pro rok 2017," sdělil jednatel Vladimír Nedvěd. Zároveň upozornil na to, že konečná cena tepla bude známá až po zjištění skutečných nákladů a spotřeby tepla.

Havlíčkobrodský podnik Teplo HB sníží příští rok jednotkovou cenu tepla o šest až sedm procent. "Je to dané převážně cenou plynu," uvedl jednatel Miroslav Sommer. Podniku se také daří snižovat provozní náklady. Ve Žďáru nad Sázavou nechá firma SATT cenu tepla na letošních 495,70 Kč za GJ. Uvedl to její ředitel Petr Scheib.

Firma TTS energo, která zajišťuje rozvod tepla v Třebíči, na svém webu uvedla, že v důsledků posledních tří nadprůměrně teplých let zvýší příští rok cenu o 1,9 procenta na 491,10 Kč za GJ. Podle vyjádření podniku zaměřeného na vytápění biomasou bude jeho cena tepla přesto nadále patřit mezi nejnižší ze soustavy zásobování tepelnou energií v Česku.

Autor: ČTK

20.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení