„Úroda asi o něco málo menší je, ale je to stanoviště od stanoviště a včelař od včelaře. Já sám za sebe jsem spokojený, i když někteří včelaři hlásí, že jsou místa v republice, kde není vůbec nic," vyjádřil se Zdeněk Tatíček, jednatel Základní organizace Českého svazu včelařů Nové Město na Moravě.

Panika, kterou vyvolaly informace o nedostatku oblíbené pochutiny, vede k většímu nakupování medových zásob. „Sháním med, kde se dá, používáme ho doma často. Sladíme s ním čaj, mažeme si ho na chleba s máslem, máme ho prostě rádi. Letos ho má být málo, takže si ho raději nakoupím víc teď. Potom nebude, anebo se bude platit zlatem," nechal se slyšet Kamil Jiřičný ze Žďáru nad Sázavou.

Podle včelařů opravdu teď lidé mají o med větší zájem. „Protože zaslechli ve zprávách, že je ho nedostatek a ceny půjdou nahoru. Chtějí se samozřejmě předzásobit, zaznamenali jsme větší poptávku," potvrdil Zdeněk Tatíček. „Medu jsme měli relativně dost. Ale zájem je tak obrovský, že nám pomalu ubývá. Jezdí k nám lidé z Brna, z Prahy i z dalších regionů a berou od deseti do dvaceti kilogramů. Vypadá to, že do Vánoc budou všechny zásoby pryč," doplnil předseda novoměstských včelařů Jiří Zavřel.

Ceny medu na Novoměstsku se nebudou nijak dramaticky zvyšovat. Podle odborníků se navýší pouze o náklady na materiál, pohonné hmoty a vybavení, které letos o něco podražilo. „Většina včelařů se chová korektně, pokud nestoupnou jejich náklady, ceny medu nezvyšují. Teď šel ale nahoru vosk, což se odrazí i na ceně medu. Cena za kilogram se pohybuje od sto dvaceti do sto padesáti korun," vysvětlil Zdeněk Tatíček.

Za sto padesát korun lze nakoupit med spíše při nejrůznějších prodejních akcích. Přímo u včelaře jej pořídí zájemce o něco levněji. „Doma ho prodáváme za sto dvacet korun. Je nám jasné, že jsme široko daleko nejlevnější. Na Slovensku například začíná cena u včelaře na pěti eurech. Ale zvyšovat cenu nechceme," řekl Jiří Zavřel.

Zásoby místních včelařů se kvůli zájmu lidí odjinud pomalu tenčí. „Dříve jsem míval med až do nového roku. Spousta medu se prodala například na Velikonoce. Lidé si na to zvykli, ale teď už to pravda není," potvrdil Jiří Zavřel.

Nákup medu je možné, kromě u samotných včelařů, realizovat také prostřednictvím farmářských trhů a dalších prodejních akcí. „Od 7. do 16. listopadu budeme mít tradiční medovou výstavu v Horáckém muzeu v Novém Městě. 12. září zase prodáváme v Jihlavě na Dni Kraje Vysočina," připomněl další prodejní místa Zdeněk Tatíček.