Politika sbližování obchodu s Čínou začala už před víc než deseti lety. V roce 2005 zprostředkovala společnost Czech-Invest investice od čínských firem v hodnotě 218 milionů korun. Loni, o deset let později, šlo o téměř jednu a čtvrt mi-liardy korun. Letos je to ještě dvakrát víc. „Intenzivně pracujeme na spolupráci s Čínskou lidovou republikou a jejími regiony od roku 2012," sdělil Hašek.

Podle něj je nová smlouva pro kraj přínos. „Nejde o úvěr kraje, takže podpisem nenastalo zadlužení krajské samosprávy," ujistil hejtman. O mechanismu přerozdělování peněz však ještě jasno nemá. Určení projektů kraj s bankou teprve projedná a na každou investici zvlášť uzavřou novou smlouvu.

Při návštěvě čínské delegace hejtman podepsal také smlouvu s jedním z největších čínských importérů potravin a alkoholu. „Vlastní obchodní vztahy budou opět na bázi konkrétní čínské firmy a konkrétních moravských a českých vinařských firem," doplnil Hašek. Moravská vína v hodnotě sto milionů pak bude firma vozit do Pekingu.

Zájem Číňanů o víno z Moravy však není novinka. „Několik posledních let odchází do Číny tři až čtyři kontejnery po zhruba deseti tisících lahví našeho vína ročně. Větší zájem mají o červená vína, a to spíš o ta sladší nebo z vyšších kategorií přívlastkových vín. Když chtějí bílá, tak spíš aromatičtější odrůdy," popsal obchodní a marketingový ředitel Templářských sklepů Čejkovice Lukáš Lukáš. Firma má v Číně čtyři obchodní partnery a její víno míří převážně do větších měst.

Pro zvětšení klikněte.

Zatím největší čínská investice v kraji jsou pasohlávecké lázně. Investoři z čínské provincie Che-pej do nich vloží 1,6 miliardy korun. Zbylých 400 milionů doplatí firma Thermal Pasohlávky. Lázně chtějí investoři dokončit do začátku roku 2019. Tamní starostka Martina Dominová si od projektu slibuje ekonomický prospěch a také zvýšení počtu obyvatel obce.

Zájem o víno se projevuje také jednáním o Vinařské škole ve Valticích. „O vinařství a spolupráci naší školy s čínskými partnery budu jednat při dubnové návštěvě provincií Kuang-tung a Chaj-nan," oznámil hejtman.

Například na Blanensko však zatím čínské peníze nepřitekly. Nejlepší kandidát na získání peněz je pivovar Černá Hora, jehož majitelem je firma Lobkowitz. Tu z větší části vlastní společnost, patřící čínské investiční bance.

Postoje Číny k lidským a občanským právům jihomoravští politici a podnikatelé neřeší. Krajský úřad například nevyvěšuje tibetskou vlajku. „Nevyvěšování vlajky nelze dávat do souvislosti s investicemi. Kraj ji nevyvěsil už několik let," upozornila mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová.

Ani jinde postoj Číny k lidským právům nebrání v obchodování. „Ačkoli osobně nesouhlasím s postojem Číny v otázce dodržování lidských práv, v obchodním světě je potřeba zvážit všechna hlediska," řekla Dominová. Podle ní však v moderním světě čínské přístupy nemohou obstát a v budoucnu se změní.

EVA BÁRTOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI