VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý bunkr ve Stonařově bude sloužit jako úložiště dat

Stonařov, Třešť – Vojenský kryt koupila firma, která na trhu působí v oblasti informačních technologií.

9.4.2015
SDÍLEJ:

Budova na okraji Stonařova dříve sloužila jako tajná záložní radiovysílací stanice. V budoucnosti by se v bunkru měla ukládat data.Foto: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových/ archiv

Na kraji Stonařova stojí chátrající stavba, o jejíž existenci za bývalého komunistického režimu místní mnoho nevěděli. Teprve po revoluci se zjistilo, že utajený areál měl sloužit jako záložní radiovysílací stanice pro republikové velitelství armády v Třešti v případě napadení státu. Nyní chátrající budovu odkoupila firma zabývající se informačními technologiemi. Tato firma plánuje v bývalém vojenském bunkru zřídit úložiště dat.

O bývalý vojenský kryt, který vlastnil stát, dlouho nikdo nejevil zájem. Ačkoliv Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízel prostory například hasičům, katastrálnímu úřadu, energetickému regulačnímu úřadu nebo policii, bunkr dlouhá léta chátral. Úřadu se nakonec objekt podařilo prodat až v šestém kole. To se přihlásil jediný zájemce. „Nevyužívanou záložní vojenskou radiostanici prodal úřad za částku 1,34 milionu korun," uvedl Pavel Hortig, mluvčí úřadu.

O koupi utajovaného vojenského stanoviště ale jeden čas uvažovali i zástupci Stonařova. „Také jsme přemýšleli o tom, že bychom o vojenský kryt požádali," řekl starosta městyse Stonařov František Plavec.

Podle slov Františka Plavce firma zabývající se informačními technologiemi, která stavbu odkoupila, nepočítá s výraznými investicemi. „Chtějí vybudovat příjezdovou komunikaci k bunkru a parkoviště pro pět aut," upřesnil starosta.

Bývalý vojenský areál na okraji Stonařova působí na první pohled celkem nenápadně. „Objekt tvoří poměrně malá nadzemní část, kde se nachází místnost ostrahy, odpočinková místnost, bunkr s palpostem, sociální zařízení a chodba. Hlavní část se pak nachází v zesíleném prvním podzemním podlaží, které tvoří rozsáhlé prostory vlastního krytu s technickým, radiotechnologickým a hygienickým zázemím. Ve druhém podzemním podlaží se nachází místnosti sloužící jako ubytovny obsluhy, jímky a sklady," popsal interiéry budovy Hortig.

Stavba byla vybudovaná v režimu přísného utajení v letech 1969 až 1972. „Pamatuji si, že tam byly velké stožáry a obrovské agregáty na výrobu elektřiny. Ve vesnici se vždycky vedly dohady o tom, co se v budově vlastně děje a k čemu slouží," vzpomněl František Plavec. Ten dodal, že IT firma si prý vybrala bunkr z toho důvodu, že jeho prostory jsou vhodné pro vybudování úložiště dat.

Chystané datové centrum ve Stonařově ale nebude na Jihlavsku ojedinělé. Necelých devět kilometrů od Stonařova, v prostorách bývalého tajného vládního areálu s označením S-7 u zámeckého parku v Třešti, by mělo vznikat další datové centrum.

A proč si IT společnosti vybírají jako úložiště dat bývalé vojenské bunkry? Radek Vávra, který měl na starosti technickou podporu datového centra v Třešti, dříve uvedl, že bunkr je pro vznik centra výhodný v tom, že obsahuje rozvody vzduchotechniky. Datové centrum je totiž náročné na chlazení.

I starosta Plavec potvrdil, že firma si pravděpodobně vybrala bunkr ve Stonařově z toho důvodu, že technické zázemí krytu je vhodné pro vybudování úložiště dat. Starosta městyse také vítá, že nyní nepoužívaná stavba najde svoje uplatnění. „Na bunkr jsem se byl podívat hned po revoluci a naposledy před necelými pěti lety. Už v té době byl kryt v hodně špatném stavu, dost chátral. Takže jsme rádi, že bude využitý," uvedl Plavec.

MICHAELA ČERNÁ

Autor: Redakce

9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Katolické gymnázium buduje nové učebny za 88 milionů

Andrea Kalivodová

Besedu rozezní hlasy operních div

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Okříšky - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

Den charity nabídne běžecký závod s Petrem Svobodou

Třebíč - Třebíč se v pondělí 25. září připojí k celorepublikovému projektu Den charity. Na Karlově náměstí bude probíhat kulturní program a uskuteční se i běžecký závod.

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Vysočina – S příchodem podzimu se otevírají houbařům nadějné vyhlídky, z lesů Vysočiny si nyní přinášejí pěkné úlovky. „Našla jsem křemenáče, bedly a také rodinku praváků, a to když jsem náhodou odhrnula borůvčí,“ řekla Lenka Veselá ze Žďáru. 

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Jihlava – Po bezmála čtyřech dlouhých letech vynesl Okresní soud v Jihlavě rozsudek nad čtyřiatřicetiletým Janem Rambouskem z Jihlavy. Ten byl obžalován z rozsáhlých podvodů vůči lidem po celé republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení