VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biomasa vytápí už téměř celou Třebíč

Třebíč – Ještě před deseti lety byla většina budov v Třebíči vytápěna zemním plynem. Ten teď postupně nahradily kotelny na biomasu. V roce 2010 už zdejší firma TTS dodávala teplo z biomasy do devadesáti procent objektů ve městě. Ke stávajícím kotelnám na biomasu nyní přibyla další, v areálu bývalé obuvnické továrny v Borovině.

16.6.2011
SDÍLEJ:

Teplárna Západ.Foto: DENÍK/ Eva Bártíková

„Třebíč patří mezi nejzateplenější města v České republice. Po Prostějovu je druhá,“ zmínil při slavnostním otevření borovinské teplárny ředitel teplárenské firmy TTS Richard Horký.

Třebíčské kotelny na biomasu jsou pojmenovány podle světových stran. Coby první kotelna na biomasu v Třebíči začala v roce 2003 fungovat Teplárna Sever, která byla po roce 2000 přebudována z bývalé uhelné kotelny na výjezdu na Velké Meziříčí. Spaluje se v ní dřevní biomasa a také sláma. Teplem zásobuje sídliště Hájek a Nové Dvory až po Brněnskou ulici.

Na Teplárnu Jih, která byla z původně mazutové kotelny v Průmyslové ulici postupně od roku 2007 přebudována na vícepalivový tepelný zdroj, jsou napojeny velké objekty, jako je například Stop shop, Jitona či nemocnice a poliklinika.

Včera představená nová Teplárna Západ je začleněna do velkého projektu. Napomůže obnovit život v bývalém borovinském obuvnickém továrním areálu a borovinské čtvrti. „Původně jsme v tom areálu koupili jen rozvody tepla, abychom zabezpečili dodávky tepla. Ale když do takového areálu vstoupíte, tak už z něj nevystoupíte. Máte jen dvě možnosti – buď do něj nejít vůbec, anebo jít krok po kroku,“ řekl Horký.

Biomasa je hitem i jinde na Vysočině

Biomasa napomáhá k udržitelnosti zdejšího regionu, neboť biomasu dodávají do kotelen zdejší zemědělci a lesy.

„Peníze neodtékají někam pryč do Ruska, ale zůstávají tady v regionu, u našich dodavatelů – zemědělců a dodavatelů štěpky,“ vysvětlil Horký.
Na Vysočině se vytápění biomasou využívá i jinde – například v Bystřici nad Pernštejnem, v Pelhřimově, Nové Cerekvi a nová instalace zařízení na biomasu se chystá i v Jihlavě.

Včerejšího zahájení provozu borovinské teplárny se zúčastnila mezi významnými hosty také velvyslankyně Švédska Inger Ultvedt, která přišla s gratulací. Právě její země podporuje firmy prosazující biomasu.

Právě švédské velvyslanectví pomohlo navázat spolupráci třebíčské firmě se švédskou společností.

Borovinská Teplárna Západ se pyšní první instalací kondenzačního výměníku spalin od švédské společnosti SRE (Opcon) v České republice, jak Deníku sdělil Miroslav Mikyska z obchodního oddělení TTS.

„Švédská technologie pomáhá zvyšovat účinnost využití biomasy při výrobě energie až na 95 procent. To je v porovnání s účinností většiny zdrojů pro výrobu tepla i elektřiny z biomasy v naší zemi naprostou raritou,“ uvedl Mikyska. V Teplárně Západ se bude spalovat dřevní bomasa. Rekonstrukcí bývalé nádrže na mazut zde vznikl akumulátor tepla o objemu 1600 kubíků. Celkový tepelný výkon kotelny je 7930 kW.

Autor: Eva Bártíková

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení