VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovec Třebíče: Až na nepřítomnost vítěze vyšlo, co vyjít mělo

Třebíč – Něco dopadlo podle očekávání, ale i novinku a překvapení přinesl 46. ročník vyhlášení ankety Sportovec Třebíče. Tím se za uplynulý rok stal lídr hokejistů Horácké Slavie Roman Erat, který se ale slavnostního vyhlášení nezúčastnil a cenu tak za něj musel převzít obchodní a marketingový manažer klubu Daniel Šlapák.

22.3.2016
SDÍLEJ:

Vítězem se stal stal lídr hokejistů Horácké Slavie Roman Erat, který se ale slavnostního vyhlášení nezúčastnil a cenu tak za něj musel převzít obchodní a marketingový manažer klubu Daniel Šlapák.Foto: Jiří Mokrý

„Loni byl jasným favoritem Jirka Sýkora, a tak jsme datum vyhlášení podřídili jeho kalendáři. Jenže to vyšlo na den, kdy se v Třebíči hrálo play-off a chyběli nám zas hokejisti," vzpomíná organizátor ankety a místostarosta města Třebíč Milan Zeibert.

„Letos jsem na to pořád myslel, a když hokejistům sezona předčasně skončila, byl jsem asi jediný člověk ve městě, který z toho měl málem radost. Stejně se ale nepodařilo zajistit účast Romana Erata, který odcestoval do zahraničí. S tím se nedá nic udělat, ale ostatní, co mělo vyjít, vyšlo," dodal Zeibert.

Třebíčští hokejisté byli mimo jiné čtenáři vybráni jako kolektiv roku 2015 a cenu převzali hráči Milan Přibyl s Martinem Čechem. Tím však výčet úspěchů Horácké Slavie v anketě nekončí. Čtenáři se společně s komisí shodli na mládežnickém kolektivu staršího dorostu, který pod vedením též oceněného trenéra Karla Vejmelky loni vybojoval postup do extraligy. Úspěšný tým zastupovali Patrik Matov s Vojtěchem Mašterou. Za zmínku stojí v neposlední řadě mladší dorostenka Horácké Slavie Adéla Škrdlová, kterou čtenáři vybrali za účast na stříbrné olympiádě českých reprezentantek v norském Lillehameru.

Ocenění sbírali také baseballisté Třebíč Nuclears, kteří v mládežnických kategoriích ať už jako jednotlivci, tak i družstva dosáhovali úspěchů jako na běžícím páse a na vyhlášení měli početné zastoupení.

Novinkou byla sportovní akce roku. Komise vybrala mezinárodní atletický mítink žactva pořádaný Spartakem Třebíč ve spolupráci se ZŠ Benešova. Mezi čtenáři však uspěl Halahoj třebíčský půlmaraton, za který převzal cenu Tadeáš Mahel.

Významnou součásti slavnostního ceremoniálu bylo uvedení dvou sportovních osobností do síně slávy. Prvním byl jeden ze zakladatelů třebíčského organizovaného volejbalu Bohumil Pejzl, druhým celoživotní pracovník v tělovýchově a sportu Otakar Kratochvíl, který do poslední chvíle netušil, co jej čeká.

„Podařilo se to do poslední chvíle utajit. Na jediné schůzi sportovní komise, kde pan Kratochvíl pro nemoc chyběl, se mimo zápis odhlasovalo, že kromě pana Pejzla vstoupí do síně slávy také on. Členové komise, kteří byli zasvěceni, tajemství udrželi. Pan Kratochvíl byl překvapen a celé to byla taková hezká tečka," těšilo Zeiberta.

Ten měl pro něj a další organizátory sportovního života samá hezká slova: „Otakar Kratochvíl je dělník sportu. V SHS Třebíč organizuje například volejbalový Memoriál Jaroslava Havelky, cyklo maraton horských kol nebo Běh Matyáše Žďárského. Drží tradici těch podniků, které jsou pro sportovce každé výkonnostní úrovně. Na takové věci jsou ve velkých městech profesionální agentury. V Třebíči a okolí je táhnou dobrovolníci jako Otakar Kratochvíl nebo ocenění jubilanti Jan Láník, kterému bude v červnu devadesát, či Eva Divišová."

Historie samotného vyhlašování sahá až do první poloviny šedesátých let minulého století, která až na malou pauzu po převratu přetrvala dodnes. „Anketa se konala poprvé v roce 1964 a jejím otcem a dlouholetým organizátorem byl novinář Miloslav Zeman. Po roce 1989 bylo pár let bezvládí, až v roce 1994 se podařilo anketu znovu obnovit," zalovil v paměti místostarosta Třebíče.

Anketa se nevyhnula ohrožení existence ani v nedávné minulosti. „Hlavně jsem rád, že když v posledních letech nastal dočasný propad ČSTV, podařilo se udržet anketu, která měla původně okresní působnost, aspoň jako třebíčskou. Už to není Sportovec okresu Třebíč, ale jen Třebíče. Je škoda, že sportovci z Moravských Budějovic nebo Náměště už do pořadí nemohou promluvit, ale v hlavní kategorii byl stejně vždycky první Třebíčák nebo Třebíčačka," vysvětluje Zeibert.

Ten na vysokou příčku v pomyslném žebříčku důležitosti staví síň slávy. „Ta vnikla v roce 2000 a začínala Vladimírem Bouzkem. Ten byl ovšem naprosto nedostižený. Dvojnásobný mistr světa, stříbrný z olympiády, úspěšný reprezentační trenér, československý reprezentant v hokeji i ve fotbale. Takový člověk se už nenarodí. Po něm následovala mistryně sportu Míla Horáčková, ale pak se charakteristiky osobností vstupujících do síně slávy začínaly měnit. Přestávaly být založené na sportovních výkonech v mládí, ale začínala převažovat celoživotní trenérská a organizační práce," řekl závěrem místostarosta Třebíče.

Z výsledků 46. ročníku ankety Sportovec Třebíče 2015:

Hlavní kategorie podle komise odborníků: 1. Roman Erat (hokej – HS Třebíč), 2. Bára Doležalová (atletika - Spartak Třebíč), 3. Vojtěch Fiala (taekwondo - TJ Třebíč). Mezi čtenáři: Roman Erat.
Mládež podle komise: 1. Tomáš Kříž (triatlon – Spartak Třebíč), Sára Doležalová (plavání – Laguna Třebíč), 3. Radka Březnová (triatlon – Spartak Třebíč). Mezi čtenáři: Adéla Škrdlová (hokej - HS Třebíč).
Družstva dospělých podle komise: 1. atleti Spartaku Třebíč, 2. hokejisté HS Třebíč, 3. gymnastky Gym clubu Třebíč. Mezi čtenáři: hokejisté HS Třebíč.
Družstva mládeže podle komise i podle čtenářů: starší dorost HS Třebíč.
Veteráni podle komise i čtenářů: Petr Mejzlík (triatlon - Spartak Třebíč).
Trenéři podle komise: Jiří Kliner (atletika - Spartak Třebíč). Mezi čtenáři: Karel Vejmelka (hokej - starší dorost HS Třebíč).
Ocenění jubilanti: Jan Láník (fotbal - HFK Třebíč), Míla Horáčková (házená - TJ BOPO Třebíč), Eva Divišová (atletika - TJ Spartak Třebíč).

Sportovní osobnosti
2000 – Vladimír Bouzek
2001 – Míla Horáčková
2002 – Vladimír Kremláček
2003 – Karel Kabátek
2004 – Josef Svoboda
2005 – Miloslav Zeman
2006 – Karel Hort
2007 – Jan Nechvátal
2008 – Stanislav Neradil
2009 – Jaroslav Šebeček
2010 – Miroslav Svoboda

Síň slávy
2011 – Olga Šalbabová
2012 – Dana Tunová
2013 – Karel Čapek
2014 – Ladislav Vybíral
2015 – Bohumil Pejzl, Otakar Kratochvíl

Autor: Jiří Oborný

22.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení