Nehoda pravděpodobně vznikla pracovní nekázní. Nejsilněji intoxikovaný muž kontroloval ve stanici pomocí příručního analyzátoru plynu funkčnost ventilátorů a předčasně se přiblížil k prostoru fermentační nádrže, kde probíhá samotný proces rozkladu a tvorby bioplynu. "Byla to neopatrnost, neměl tolik spěchat, ještě nebyly odsáté zplodiny," konstatoval František Opravil, stavbyvedoucí firmy Fermgas, která bioplynovou stanici ve Žďáře postavila.

Když technik ucítil pronikavou látku, udělalo se mu špatně. "A dva kolegové, kteří mu přiběhli na pomoc, se jí nadýchali se také," popsala kritickou situaci policejní mluvčí Jana Martincová.

Později hasiči v inkriminované zóně naměřili vysokou koncentraci oxidu uhličitého a nižší koncentraci metanu. "Hlavně oxid uhličitý by odpovídal křečím, kterými nejvíce postižený pracovník trpěl," konstatovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Stavbyvedoucí Fermgasu podotknul, že žďárská stanice je stále ve fázi testování a kontroly, jakou technik v sobotu prováděl, jsou běžné. "Při pracovním selhání může k podobné nehodě dojít," uvedl.

Bioplynová stanice je technologické zařízení ke zpracování biologicky rozložitelného materiálu. Hlavním produktem je bioplyn, který lze využít jako alternativní zdroj elektrické a tepelné energie.