Záchranářské práce, které prováděla necelá stovka hasičů, mezi nimi i kynologové 
se speciálně vycvičenými psy, skončily až v pátek nad ránem. Úmrtí čtyř dělníků potvrdila mluvčí vysočinské krajské policie Dana Čírtková. Ta dodala, že policie nyní pracuje na jejich ztotožnění.

Hasiči sutiny mostu opustili v pátek před polednem. Policisté, kteří byli na místě tragédie ještě odpoledne, vyslechli stavbyvedoucího a několik svědků. Zajistili také stavební deník.

Pro potřeby vyšetřování byly odbagrovány základy, aby 
je mohli policisté zdokumentovat. „Šetření na místě jsme ukončili ve čtrnáct hodin," uvedla mluvčí Čírtková. Policie pak staveniště předala stavební firmě. Na místo neštěstí se kromě policie, záchranářů a zdravotníků dostavili i zástupci inspektorátu bezpečnosti práce, krajského úřadu, silničářů 
a také dodavatelských firem. Nechyběl ani znalec z oboru statiky.

Přítomný stavbyvedoucí se k případu odmítl vyjádřit. 
A stejně zareagoval i zástupce společnosti Bögl a Krýsl. „Obraťte se na našeho právního zástupce. Tiskové prohlášení vydala i naše firma," zareagoval. Právě zaměstnanci firmy Bögl a Krýsl se na přípravných pracích při opravě mostu na silnici druhé třídy číslo II/345 nedaleko vilémovského náměstí podíleli.

Dělník, který se pádu mostu se štěstím vyhnul, byl ve čtvrtek odpoledne hospitalizován v havlíčkobrodské nemocnici. Ještě vpodvečer se ale do Vilémova vrátil, aby záchranářům ukázal, kde by mohli být zavaleni jeho kolegové. Podle informací Deníku šlo o slovenského státního příslušníka. „Dalšího dělníka, který byl v sutinách částečně zavalen, a záchranáři s ním komunikovali, se podařilo vyprostit krátce po devatenácté hodině," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Jeho zdravotní stav ale nechtěla komentovat. Muž byl následně vrtulníkem transportován do královéhradecké fakultní nemocnice. Hasiči nemohli kvůli mokrému terénu nasadit těžkou techniku a pracovali pouze ručně s lopatami, krumpáči 
a kbelíky. 

Po setmění hasiči nainstalovali v místě neštěstí a v jeho bezprostředním okolí osvětlovací balony. „Těžkou techniku nelze zatím použít s ohledem na to, že v závalu jsou lidé a terén je v důsledku nedávného nepříznivého počasí silně podmáčený," pokračovala Musilová.

Při odstraňování sutin se střídalo několik skupin hasičů. V každé z nich pracovalo pět nebo šest mužů. „Jde o velmi fyzicky a také psychicky náročný zásah. I z tohoto důvodu jsou na místě psychologové, a to nejen z hasičského záchranného sboru, ale také Policie ČR. Na místě jsou i členové posttraumatického intervenčního týmu. Stále doufáme, že dělníky objevíme živé. Snažíme se najít jejich polohu. Využíváme termovi
ze, štěrbinových kamer a dalších speciálních zařízení, která by je mohla přesněji lokalizovat," popisovala ve čtvrtek v podvečer mluvčí hasičů Musilová.

„Členy hasičských záchranářských týmů, které i tady ve Vilémově zasahují, samozřejmě vybíráme tak, aby jejich psychická odolnost byla vyšší, než je běžné u normální 
populace. Protože se ale jedná o velmi náročný fyzický i psychický zásah, jsem tady já, abych v době, kdy se hasiči při záchranářských pracích střídají, s nimi hovořil a aby případná traumata na ně tak 
nedoléhala," uvedl psycholog Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Průža.

Ten dodal, že měl možnost krátce pohovořit s lehce zraněným dělníkem. „Myslím, že mu bude až postupem času docházet, co tady zažil a čeho byl svědkem. Dá se předpokládat, že bude potřebovat psychologickou a další odbornou pomoc, aby se s tím dokázal vyrovnat. S tím druhým zraněným jsem nehovořil, byli u něho lékaři," poznamenal Průža.

Přeskupili síly

A jak práce pokračovaly? Po vyproštění druhé osoby změnili záchranáři postup prací. „Přeskupili jsme síly. Připravujeme se na rozdělení jednotlivých sektorů závalu,
v nichž budou záchranné práce postupovat a při nichž budeme samozřejmě pokračovat i ve vyhledávání osob," vysvětloval na místě velitel zásahu a šéf brodských profesionálních hasičů Luboš Vacek.

„V těch sektorech budou pracovat jednotlivé týmy hasičů 
a hned po jejich prohlídce monitorovací technikou a vyhledávacími psy začnou s odklízením větších kusů sutin," 
řekl Vacek s tím, že na místě operovali i specialisté z Brna, kteří mohou provádět lokální trhací práce. Až po vyloučení přítomnosti osob bylo možné v uvedených sektorech zahájit i těžší sbíjecí a odklízecí práce. „Krůček po krůčku budeme postupovat dál," pokračoval Vacek.

Množství betonu, kamene 
a zeminy, které záchranáři museli odstranit, si odhadnout netroufl. „Je to v desítkách tun," konstatoval šéf hasičů.
Kolem dvaadvacáté hodiny se do odklízení sutin pustila 
i těžká technika. Zhruba o hodinu později oznámil Petr Beneš, ředitel krajských hasičů, přítomným novinářům, že jeden z dělníků v sutinách mostu skutečně zemřel.

Později záchranáři objevi
li další tři těla. Po nálezu 
poslední oběti, k tomu došlo po páteční třetí hodině ranní, hasiči ještě jednou místo 
z bezpečnostních důvodů prohledali a pátrací akce byla pozastavena.

Proč se opravovaný most zřítil, není prozatím jasné. Jedna z neoficiálních verzí hovoří o tom, že bylo odbagrováno příliš mnoho zeminy v sousedství pilířů. Ty se díky tomu vychýlily a kamenná klenba 
s masivní betonovou deskou se rozlomily a zřítily na zem.

Jan Míka, ředitel Krajské správy a údržby silnic, sdělil, že most nebyl v havarijním stavu. „Počítalo se s jeho snešením, stejně jako byly sneseny všechny další mosty v opravovaném úseku silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, a s výstavbou mostu nového. V naší sedmistupňové havarijní škále byl ohodnocen stupni čtyři až pět," vysvětlil Míka.

Most byl postaven v roce 1926 a v šedesátých letech minulého století prošel částečnou rekonstrukcí.

-----------------------

Tragédii vyšetřuje trojice inspektorů

Vysočina – Na místě neštěstí ve Vilémově byli už v pátek také odborníci ze státní inspekce bezpečnosti práce. Podle nich je tento případ nejhorší v Kraji Vysočina za posledních nejméně dvacet let. Věnují se mu tři inspektoři. A mohou padnout i milionové pokuty.

Deník o vyšetřování hovořil s Jiřím Pelikánem, vedoucím inspektorem práce, a Jiřím Semerádem, vedoucím odboru inspekce Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu.

Co jste zatím zjistili?
Pelikán: Říkat cokoliv v tuto chvíli je předčasné. Samozřejmě kolegové inspektoři z jihlavské regionální kanceláře už ve čtvrtek na místo jeli. Zúčastnili se vyprošťování mrtvých a těžce zraněných. Další věci budou předmětem šetření. V rámci případu budeme prověřovat, zdali někdo porušil předpisy bezpečnosti práce. Nebudeme tedy zkoumat technickou příčinu, proč most spadl, to je práce policie, soudních znalců a statiků. Už víme, že tam byl generální dodavatel, který si najímal další subdodavatele. Některé doklady již na místě zajistila policie. V rámci naší spolupráce budeme prověřovat i toto. Budeme prověřovat, kdo odpovídal za bezpečnost práce na stanovišti.

Jak vyšetřování případu probíhá?
Pelikán: Dnes (pátek) ráno jsem stanovil tým tří bezpečnostních inspektorů, kteří se tou záležitostí budou zabývat. To je v našem případě výjimečné, v takovém rozsahu kontrolní týmy nestavíme, ale z hlediska velikosti případu jsme složili tým ze tří lidí, plus podpora z právního oddělení. Ve většině případů standardní kontroly vykonává jeden nebo dva inspektoři. Nyní dokonce může být tým i rozšířen. Inspektoři se spojí s policií v pondělí a budou pracovat na řešení případu a kdo za co na stavbě odpovídal.

Co tedy mohlo být příčinou nehody?
Semerád: Hlavně počasí, dostatečně pršelo a oni odkryli základy mostu z jedné strany, došlo k podjetí jedné strany,
a ten most se zlomil. Most je na vyvezení.
Pelikán: Přesná příčina bude výsledkem znaleckých posudků. Tohle jsou zatím skutečně ty první, předběžné dohady.

Jaké obvinění v tomto případě hrozí?
Pelikán: V první fázi, která bude trvat několik měsíců, musíme zjistit, zda byly porušeny předpisy bezpečnosti práce a kým. Tím kým myslím zaměstnavatele, případně podnikající fyzické osoby, které se na stavbě také nějakým způsobem podílely. Pokud při vyšetřování zjistíme, že byly porušeny předpisy, můžeme 
s kontrolovanou osobou zahájit správní řízení a případně udělit sankci. Pokuty mohou být ve výši až jednoho milionu korun, eventuálně až dva miliony. Musí se ale přihlédnout ke všem okolnostem spáchá
ní správního deliktu.

Jak je z hlediska vašeho úřadu tento případ závažný?
Pelikán: Na území Vysočiny a Jihočeského kraje, kde máme územní působnost, se nehoda takového rozsahu, s tak velkým počtem úmrtí a vážně zraněných ještě nestala. Byly případy, kdy došlo ke smrti dvou zaměstnanců nebo k vážnému zranění tří zaměstnanců, ale takového rozsahu 
v historii, kam dohlédneme, nepamatuje.
Semerád: Já jsem tu déle, už přes dvacet let, a je to nejhorší případ, který se za mojí působnosti stal.

Máte informace k obětem něhody ?
Pelikán: Současně máme informace z prvotního zjištění na tom místě. Mezi mrtvými 
a vážně zraněnými byli tři občané České republiky a tři občané Slovenské republiky. Pro koho pracovali, bude teprve předmětem šetření a rozkrývání řetězce dodavatelských vztahů.