„Kniha z edice Světové památky UNESCO se návštěvníkům představí ve zkrácené formě na 15 výstavních panelech,“ řekla ředitelka nakladatelství Foibos Books Lenka Jirátová.


Výstava v třebíčské Zadní synagoze začala ve středu 14. dubna, potrvá do 15. května.


Připravují Telč


Celý projekt je podle Jirátové finančně náročný. „Vydání jedné publikace a zajištění výstavní expozice představuje náklady téměř dva miliony korun. Částečně je hradí grant Ministerstva kultury, z větší části sponzoři,“ uvedla Jirátová. Edice by měla pokračovat Kutnou Horou a Holašovicemi, rozpracovaná je Telč.


V České republice je zatím na seznamu UNESCO 12 památek. Jako první byla na listinu zapsána v roce 1992 historická jádra Prahy, Telče a Českého Krumlova.


Postupně přibyl žďárský kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jádro Kutné Hory, lednicko-valtický areál, soubor vesnické architektury v Holašovicích, zámek a zahrady v Kroměříži, zámek v Litomyšli, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a vila Tugendhat v Brně.


Třebíčské památky byly na seznam zapsány jako zatím poslední v roce 2003.


Další šanci na zapsání na seznam UNESCO má papírna ve Velkých Losinách nedaleko Šumperka, v níž se vyrábí ruční papír v podstatě stejnou technologií jako před staletími.


K dalším kandidátům na zapsání do seznamu UNESCO patří renesanční domy ve Slavonicích na Jindřichohradecku, třeboňská rybniční soustava nebo jedinečný skalní sochařský soubor Matyáše Brauna v areálu Betléma nedaleko zámku v Kuksu na Trutnovsku.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)