Životní příběh výsadkáře, který zemřel po přestřelce s německými okupanty, přibližuje expozice v nové pamětní síni. Otevření památníku v budově obecního úřadu bylo součástí dnešního pietního aktu.

"Na Kubiše se v obci dost vzpomíná," řekla ČTK starostka Jitka Boučková. Pietní slavnosti se konají pravidelně. Na jaře ve Vilémovicích pořádají Memoriál Jana Kubiše - závod v přespolním běhu pro handicapované i zdravé děti. Letošního pátého ročníku se zúčastnilo kolem 320 závodníků.

Kubišova pamětní síň byla dříve v kulturním domě. Otevírala se jen na požádání. Nyní byla expozice přemístěna do veřejně přístupné vstupní části sousedního obecního úřadu a byla doplněna o další materiály. Na budově obecního úřadu Kubiše připomíná pamětní deska. Jeho rodný dům je v soukromých rukou.

Jan Kubiš (24.6.1913 až 18.6.1942) se stal po výcviku ve Velké Británii členem skupiny, která dostala za úkol odstranit říšského protektora. Když 27. května 1942 při atentátu selhal výsadkáři Josefu Gabčíkovi samopal, hodil Kubiš na automobil fašistického pohlavára granát a smrtelně jej zranil.

Odbojáři byli dopadeni v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Praze. Několik hodin odolávali přesile. Kubiš byl vážně zraněn, upadl do bezvědomí a při převozu zemřel. Ostatní parašutisté se sami zastřelili. V zemi následovalo období tvrdých represí.