VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Předchůdce biografu se vrací do Malovaného domu

Třebíč - Předchůdce biografu, historický stereoskop Kaiserpanorama, je novým turistickým lákadlem Třebíče. Skříňový přístroj s okuláry, na kterém si lidé mohou prohlížet fotografie s prostorovým vjemem, je jen na dvou místech v zemi. Vedle Třebíče ještě v Brně.

3.3.2017
SDÍLEJ:

Předchůdce biografu, historický stereoskop Kaiserpanorama, je novým turistickým lákadlem Třebíče.Foto: Deník/ Luděk Mahel

StereoskopPředchůdce biografu. Optický přístroj k plastickému a perspektivnímu prohlížení fotografií.
Stereoskopie je metoda, umožňující prostorový vjem fotografie na základě dvou snímků, jednoho pro pravé a druhého pro levé oko. Stereografie byla využívána od roku 1853.

Návštěvníci stereoskop najdou v Malovaném domě, kde historicky býval. Sloužil pro hromadné předvádění diapozitivů na skleněných deskách. Diváci seděli v kruhu kolem přístroje a každý hleděl do dvojice okulárů, před nimiž se střídaly snímky. Od roku 1960 byl stereoskop uložen v muzeu.

Dnes je Malovaném domě jen polovina původního stereoskopu Kaiserpanorama s deseti kukátky. Celý by se do místnosti nevešel. I zobrazovací zařízení je jiné, digitální. Iluze historického zážitku však zůstává stejná.

„Druhá polovina bude v budoucnu umístěna v nových expozicích muzea. Budeme si návštěvníky posílat z Malovaného domu do muzea, a z muzea do Makovaného domu," říká o dalších plánech ředitel třebíčského muzea Jaroslav Martínek. Expozici Kaiserpanorama v Malovaném domě popisuje jako splnění svého snu. „Historické panorama bylo uloženo v ne moc dobrých podmínkách už při mém nástupu do muzea. Hledal jsem vhodné prostory pro umístění, ale pořád se to nedařilo. Až nyní," řekl.

Malovaný dům se sgrafitovou výzdobou na třebíčském náměstí je přirozeným magnetem pro turisty. Městské kulturní středisko v něm provozuje galerii, ta ale ne každého návštěvníka města zajímá. „Měli jsme od turistů často zklamané ohlasy, že pro ně v Malovaném domě není žádná atrakce," vysvětlila důvod návratu stereoskopu ředitelka kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Stereoskop Kaiserpanorama bude návštěvníkům přístupný od poloviny března v přízemí Malovaného domu. Zatím v něm lidé uvidí snímky současné Třebíče. Provozovatelé počítají s obměnou obrazových kolekcí. „Budeme spolupracovat s Technickým muzeem v Brně, které má sbírku šesti tisíc těchto diapozitivů. Ve svých sbírkách máme i snímky fotografa Ondřeje Knolla," naznačil Jaroslav Martínek.
Expozice Kaiserpanorama není prvním společným dílem muzea a kulturního střediska. Obě instituce se společně podíleny i na otevření pamětní síně Antonína Kaliny i expozice Za řemesly minulosti v zámeckém areálu.

Autor: Luděk Mahel

3.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva senátor Miloš Vystrčil, Jan Podrázský, Martina Bártová, předseda ODS Petr Fiala, Miroslava Němcová, Jan Tecl a Jaroslav Vymazal

Vysočinská ODS zná první pětici do voleb

Ilustrační foto

Hnojte popelem

V Opatově zmizelo 500 litrů nafty

Opatov - Nejméně 500 litrů nafty ukradl zatím neznámý zloděj z vozidla a pracovního stroje v Opatově. Policisté po pachateli pátrají.

Rokytná fest opět fanouškům nabídne dva dny plné českého rocku

Rokytnice nad Rokytnou – Rokytná fest láká letos na skupiny, jako jsou Zakázaný ovoce, Civilní obrana nebo Kern. Na tyto a spoustu dalších kapel se příznivci všech věkových kategorií mohou těšit 9. a 10. června.

Čarodějnice v Náměšti upraví v salónu krásy, i jinde je program bohatý

Třebíčsko – Velké ohně během poslední dubnové noci symbolizují oblíbenou českou tradici – pálení čarodějnic. I letos si různé spolky připravily na tuto noc zajímavý program jak pro malé tak velké návštěvníky.

Na železničním přejezdu u Okříšek vlak srazil člověka

Okříšky - Na železničním přejezdu u Okříšek v sobotu ráno zemřel člověk. Zatím není jasné, za jakých okolností k tragické události došlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies