VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Předchůdce biografu se vrací do Malovaného domu

Třebíč - Předchůdce biografu, historický stereoskop Kaiserpanorama, je novým turistickým lákadlem Třebíče. Skříňový přístroj s okuláry, na kterém si lidé mohou prohlížet fotografie s prostorovým vjemem, je jen na dvou místech v zemi. Vedle Třebíče ještě v Brně.

3.3.2017
SDÍLEJ:

Předchůdce biografu, historický stereoskop Kaiserpanorama, je novým turistickým lákadlem Třebíče.Foto: Deník/ Luděk Mahel

StereoskopPředchůdce biografu. Optický přístroj k plastickému a perspektivnímu prohlížení fotografií.
Stereoskopie je metoda, umožňující prostorový vjem fotografie na základě dvou snímků, jednoho pro pravé a druhého pro levé oko. Stereografie byla využívána od roku 1853.

Návštěvníci stereoskop najdou v Malovaném domě, kde historicky býval. Sloužil pro hromadné předvádění diapozitivů na skleněných deskách. Diváci seděli v kruhu kolem přístroje a každý hleděl do dvojice okulárů, před nimiž se střídaly snímky. Od roku 1960 byl stereoskop uložen v muzeu.

Dnes je Malovaném domě jen polovina původního stereoskopu Kaiserpanorama s deseti kukátky. Celý by se do místnosti nevešel. I zobrazovací zařízení je jiné, digitální. Iluze historického zážitku však zůstává stejná.

„Druhá polovina bude v budoucnu umístěna v nových expozicích muzea. Budeme si návštěvníky posílat z Malovaného domu do muzea, a z muzea do Makovaného domu," říká o dalších plánech ředitel třebíčského muzea Jaroslav Martínek. Expozici Kaiserpanorama v Malovaném domě popisuje jako splnění svého snu. „Historické panorama bylo uloženo v ne moc dobrých podmínkách už při mém nástupu do muzea. Hledal jsem vhodné prostory pro umístění, ale pořád se to nedařilo. Až nyní," řekl.

Malovaný dům se sgrafitovou výzdobou na třebíčském náměstí je přirozeným magnetem pro turisty. Městské kulturní středisko v něm provozuje galerii, ta ale ne každého návštěvníka města zajímá. „Měli jsme od turistů často zklamané ohlasy, že pro ně v Malovaném domě není žádná atrakce," vysvětlila důvod návratu stereoskopu ředitelka kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Stereoskop Kaiserpanorama bude návštěvníkům přístupný od poloviny března v přízemí Malovaného domu. Zatím v něm lidé uvidí snímky současné Třebíče. Provozovatelé počítají s obměnou obrazových kolekcí. „Budeme spolupracovat s Technickým muzeem v Brně, které má sbírku šesti tisíc těchto diapozitivů. Ve svých sbírkách máme i snímky fotografa Ondřeje Knolla," naznačil Jaroslav Martínek.
Expozice Kaiserpanorama není prvním společným dílem muzea a kulturního střediska. Obě instituce se společně podíleny i na otevření pamětní síně Antonína Kaliny i expozice Za řemesly minulosti v zámeckém areálu.

Autor: Luděk Mahel

3.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kastelán zámku v Náměšti nad oslavou Marek Buš.

Noc na zámku nabídne tolik lákadel, že návštěvníci nebudou stíhat

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Letní kina promítají na náměstích, v parcích, na hřišti i v pivovaru

Třebíčsko - Blíží se léto a s ním i sezona letních kin. Ačkoli běžných biografů na Třebíčsku v posledních letech ubylo, v některých městech se lidé mohou těšit na velké plátno alespoň v letních měsících, a to pod širým nebem. Mezi tato místa se řadí Třebíč, Moravské Budějovice, Okříšky, Dukovany, Dalešice a Náměšť nad Oslavou.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 25. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies