VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Martínkově budou o víkendu tradiční krojované hody

Martínkov – Tradiční hody v Martínkově připadají právě na tento víkend. Hodový program je letos opravdu bohatý, program je pro návštěvníky připraven od pátku do neděle. Letos navíc hody slaví polokulaté narozeniny, lidé si budou připomínat třicáté páté výročí hodů.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Krojované hody v Martínkově.Foto: Pavel Kryštof Novák

Páteční program začne v sedmnáct hodin slavnostní vernisáží, která bude vyprávět o bývalém statečném řídícím učiteli, popraveném gestapem. „Hostem vernisáže bude přední český vojenský historik Eduard Stehlík,“ informoval místostarosta obce Eduard Pléha. Následovat bude stavění máje a večer cimbálová muzika s náměšťskou skupinou Rathan.

Na tradiční hody se připravuje i tamní taneční soubor Džbánek. „Každý rok připravujeme nové rychlé, svižné a efektní pásmo, které připraví a naučí nás naše choreografka Dana Svobodová. S pásmem poté po zbytek roku vystupujeme. Samozřejmě nejen s ním, vystupujeme a pořád opakujeme i pásma z dřívějších let. Naše pásma, a nejen ta letošní, se vyznačují těžší choreografií. Je v ní spousta typů a druhů zvedaček, ať už v páru, nebo hromadně, otoček a měnění tvarů, aby se člověk nezačal nudit. Mají i rychlou hudbou, kterou vždy během roku jedeme nazpívat se skupinou Rathan,“ prozradila členka souboru Martina Dvořáková.

V sobotu je pro zájemce připraven koncert martínkovského pěveckého sboru Jordán v kostele Navštívení Panny Marie. Koncert vystřídá tradiční vyzývání stárek. „Každý rok je program podobný, protože jsou tradice, které se dodržují. V sobotu je každý rok vyzývání stárek, kdy od nás naši taneční partneři dostanou ručně dělané voničky a tím se zahajují hody. Poté už ze sebe kroj nesundáme,“ prozradila Dvořáková.

Večer uzavře pouťová taneční zábava se skupinou Stonožka „Na taneční zábavě předtančí místní krojovaný soubor Džbánek a bude se předávat hodové právo krojované chase,“ doplnil Pléha.

Nedělní program zahájí mše svatá v kostele, následovat bude krojovaný průvod obcí. „V poledne začíná průvod po celé vsi, kdy se u každého domu v Martínkově zastaví, zazpívá se, zahraje se a provedou se lidé, kteří v daném domě bydlí, to znamená, že si s nimi zatančíme, vždy někdo z krojované chasy. V průvodu s námi chodí i ostatní soubory, které přijedou,“ vysvětlila Dvořáková.

Hodové odpoledne uzavře taneční vystoupení krojovaných souborů pod májí. „Vždy se snažíme, aby vystoupení trvalo zhruba hodinu. Soubory jsou různého věku od těch nejmenších, až po ty vdané,“ doplnila Dvořáková.

Hody podle Martiny stále lákají okolní obyvatele k návštěvě. „Co láká stále více a více lidí na martinkovské hody, je určitě dlouholetá tradice, která se už moc nevidí a rozhodně ne u nás na Vysočině. Ale také výjimečnost našich pásem, spousta pozitivních a veselých lidí na jednom místě, hudby, zpěvu a vína. Určitě táhne také pestrost krojů, které se na hodech objevují,“ uzavírá Dvořáková. 

Hody v Martínkově

Pátek 11. 8. 2017:
17:00 Vernisáž výstavy v budově OÚ (hlavním tématem výstavy bude 75 let od popravy bývalého řídícího učitele v Martínkově Josefa Štefana, které jsme si připomněli v naší obci v červnu. Hostem vernisáže bude přední český vojenský historik Eduard Stehlík. Dalším tématem je samozřejmě 35. výročí hodů)
18:00 Stavění máje
20:00 Cimbálová muzika Rathan (Náměšť nad Oslavou)

Sobota 12. 8. 2017
14:30 Pouťový koncert martínkovského pěveckého sboru Jordán v kostele Navštívení Panny Marie
17:00 Vyzývání stárek
20:00 Pouťová taneční zábava v sokolovně s předtančením krojovaného souboru Džbánek a předáním hodového práva krojované chase. Hraje hudební skupina Stonožka

Neděle 13. 8. 217:
9:30 - Mše svatá v kostele Navštívení Panny Marie
12:00 - Krojovaný průvod obcí
13:00 - Výstava
16:00 - Taneční vystoupení krojovaných souborů pod májí


Autor: Ivana Říhová

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení