VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělec, o němž říkáme, že je náš

Třebíč - Malíř a grafik Vlastimil Toman slaví 85. narozeniny. Narodil se 19. února 1930 v Třebíči na Nových Dvorech. Rodina se záhy přestěhovala do obce Týn (lidově Tejno), v roce 1960 přičleněné k Třebíči.

19.2.2015
SDÍLEJ:

Vlastimil Toman.Foto: Jan Dočekal

Tam, v Týně, je Toman usazený ve skromném rodičovském domku se stejně skromným ateliérem. V něm vznikla jeho bezmála celá, co do počtu originálních děl velmi rozsáhlá, dosavadní tvorba. K mnohé z jejích položek má dost blízko i ten Třebíčan, který zrovna „není na umění", vnímá však, že Tomanovy obrazy a grafické listy jsou osobitým zrcadlením nejen autorova, ale i jeho domova. Proto se o Tomanovi říká, že je naším umělcem.

Vyučil se malířem pokojů. Coby devatenáctiletý odešel do Brna na Vyšší školu uměleckého průmyslu. Poté další tři roky studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1956 přestoupil na tamní Akademii výtvarných umění. Třicetiletý, s čerstvým diplomem akademického malíře a grafika, se vrátil v roce 1960 do Třebíče.

Domov je nadevše

Pět a půl desetiletí je krajinářem a příležitostným portrétistou. Na cestách se necítí dobře, tedy je nenastupuje. Nadevše má rád domov. Už pár desítek let nachází náměty na asi třech kilometrech do čtverce, se středem ve svém domku.

Před zhruba půlstoletím namaloval mnoho obrazů na principech kubismu, fauvizmu, nebo expresionismu. Dle momentálního rozpoložení uplatnil rovněž postupy lyrického realismu (o malířských formách je hodně informací na internetu). Hojné jsou jeho kresby rudkou s motivy města, zejména příměstské přírody. Později proměnil užívanou malířskou formu, stavěl obrazy jako nesložitou kompozici ze znaků výtvarného myšlení a dosažených tvůrčích zkušeností. Přitom stále zůstává svůj, umný, poznatelný, tomanovský.

Nezpodobuje krajinu a oblíbená místa Třebíče v jejich postupných proměnách v toku času. Před lety řekl, a nic na tom nezměnil: „Mou krajinou je to, jaké to bývalo." Z té příčiny traduje oblíbené motivy v četných variantách a rozličnými výtvarnými prostředky v podobě, kterou měly dřív. V době, kdy mu vstoupily do smyslů.

K tomu je najisto zapotřebí velké zaujatosti a neústupnosti, ale i širokého dokumentačního obrazového materiálu. Vše se pak nachází v poli specifické obrazotvornosti s přídechem nostalgie.

Uskutečnil čtyřicet čtyři autorských výstav, z nich dvacet dvě v Třebíči, další v Moravských Budějovicích, Jemnici, Tasově, Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, Brně, Dačicích, Adamově, Moravském Krumlově a jinde. Zúčastnil se pěti desítek kolektivních výstav (Výtvarníci Vysočiny, Výtvarní umělci Jihomoravského kraje, cyklické celostátní výstavy exlibris, Moravská grafika a jiné).

Dvěstědvacetkrát na téma báseň

Tvořivost Vlastimila Tomana má již desítky let také rozměr básnický. Cení jej především stoupenci poezie odrážející nekomplikovaným volným veršem vztah k domovu, krajině a k těm nejvšednějším věcem.

Vlastním nákladem vydal dvě sta dvacet (!) drobných, polygraficky prostých básnických tisků s vlastními ilustracemi a třeba i s autorskými dokumentárními fotografiemi. Je to vydavatelská činorodost veskrze nezištná, sycená trojí radostí z autorství, z přivádění básní na svět v tištěné podobě a z jejich rozdávání přátelům.

Na ukázku alespoň jedna Tomanova báseň zrcadlící autorův vztah k domovu, rodičům a ke světu vůbec. Má název Duchovní zjevení:

Na každém kroku / zavadíš o minulost / Dotýkáš se důvěrně známých věcí / které tu zůstaly po rodičích / Ještě jsou na nich otisky / Slyšíš i osobité tóny hlasů / Vidíš jejich postavy / Rozdílnost pohybů / Někdy se živě promítnou i do snů / Chceš jim odpovědět / na jejich otázky / a jediné slovo pronesené nahlas / tě vytrhne ze spánku / aby ses / přesvědčil / že to byl jen hřejivý sen / Probuzená minulost / Duchovní zjevení / co naplnilo tvou duši štěstím

Pod názvem Pocit domova byla v den Tomanova životního jubilea otevřena v Cukrárně Za pecí v Třebíči na Žerotínově náměstí komorní výstava z jeho výtvarné tvorby.

Rozsáhlejší přehlídku z jeho díla připravuje s autorem Městské kulturní středisko Třebíč do tamní Galerie Malovaný dům, kde bude zahájena 26. srpna. A třebíčské nakladatelství Amaprint-Kerndl má v edičním plánu na tento rok vydání vzpomínkové publikace Tomanova životní cesta.

JAN DOČEKAL

Autor: Redakce

19.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Na první body čekají už jen Studenec a Opatov

Třebíčsko – Jeden válí a druhý zatím na první úspěch čeká. Rozdílně si vedou oba nováčci. Po třetím kole okresního přeboru neztratili pyšelští fotbalisté ani bod, naopak Opatovští dosud žádný nezískali. Stejně je na tom překvapivě Studenec, který v minulých letech bojoval o špici tabulky. Prvního zisku se už dočkala za remízu na půdě záložního mužstva Jemnicka rezerva Náměště-Vícenic a Hrotovice dokonce bodovaly naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení