VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pověst o vzniku Jaroměřic dala základ výstavě o lese a lovu

Jaroměřice nad Rokytnou – Nová výstava se v úterý zpřístupnila návštěvníkům Státního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Odkazuje na oblíbenou kratochvíli místní šlechty, která se s oblibou věnovala lovu zvěře i hospodaření v lesích.

2.5.2017
SDÍLEJ:

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Téma lovu nebylo významné jen pro jaroměřickou šlechtu, ale také pro město samé. „O založení Jaroměřic existuje pověst o úspěšném lovu přemyslovského knížete Jaromíra, který ulovil ve zdejších lesích mohutného jelena a na památku svého činu na stejném místě založil obec, která nese jeho jméno – Jaroměřice,“ podotkla autorka nové výstavy Jana Petrová ze správy zámku.

Pověst o založení města pronikla i do hudební tvorby. Hrabě Jan Adam Questenberg byl totiž iniciátorem vzniku první česky zpívané opery O původu Jaroměřic, jejíž libreto se o pověsti zmiňuje.

Právě Jan Adam Questenberg lov miloval. Na jaroměřickém zámku dokonce choval smečku psů. „A kdykoli pobýval mimo Jaroměřice, nechával se informovat o tom, v jakém stavu se nacházejí jeho psí oblíbenci,“ podotkla Jana Petrová.

Nová zámecká výstava nese název S ozvěnou lesního rohu. Ušlechtilá zábava šlechty. Les a lov. Návštěvníci na ní spatří kolekci historických loveckých zbraní, evropských i exotických trofejí, loveckých uniforem či hudebních nástrojů. Expozice představuje různé způsoby lovu a jejich pravidla, lovecké výpravy do exotických končin, spojení lovu s kuchyní nebo Šporkův Řád sv. Huberta.

Návštěvníky by měla zvlášť zaujmout uniforma lesmistra Vojtěcha Dyka, který většinu svého profesního života strávil v Hořovicích u knížat z Hanau-Schumburg a o své službě v letech 1882 – 1896 sepsal paměti, a dále etnografické předměty a trofeje exotické zvěře, které si ze svého afrického safari přivezl hrabě Rudolf Salm z Moravských Budějovic. Součástí výstavy je také transportní bedna, ve které před téměř sto lety zasílal kníže Adolf Schwarzenberg z Keni na zámek Hluboká po moři zbraně a trofeje.

„Zajímavé jsou například plány na stavbu střelnice v Náměšti nad Oslavou, kam byl 14 dní před sarajevským atentátem Jindřichem Haugwitzem pozván arcivévoda František Ferdinand d´Este střílet holuby,“ řekla spoluautorka výstavy Lucie Bláhová. „Návštěvu arcivévody dokládají střelecké lístky, seznam pozvaných hostů, odpověď Františkova hofmistra potvrzující arcivévodovo přijetí pozvání a také osobní telegram arcivévodovy manželky Žofie z Konopiště přímo do Náměště,“ doplnila.

Výstava v Jaroměřicích se nachází v přízemí zámku a zahrnuje také tamní kuchyni. Organizátoři připravili kromě běžných prohlídek také speciální výklad pro děti. Expozici lze navštívit až do konce října příštího roku.

Autor: Kamil Černý

2.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako přípravu na EET pojali letošní akci pořadatelé Rokytná festu. Zavedli žetony.
3

EET a letní festivaly: Někdo ano, jiný ne. Něco letos, další za rok

Dětská skupina. Ilustrační foto.

Jemnice bude první prázdninový měsíc patřit dětem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Nechal si sundat botu a pak opilý muž před očima strážníků odjel

Třebíč - Když někdo sedá za volant ne zcela střízlivý, obvykle se snaží uniformovaným postavám vyhnout. Dvaačtyřicetiletý řidič ze Znojma ale v Třebíči na sebe strážníky upozornil sám.

Nejvíce papíru sesbíraly děti ze Základní školy v Jemnici

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

OBRAZEM: V Dolních Vilémovicích uctili památku Jana Kubiše

Dolní Vilémovice - O víkendu vzpomínali v Dolních Vilémovicích na svého rodáka plk. Jana Kubiše. Účastníci si mohli prohlédnout historické i současné vojenské výstroje a výzbroje, navštívit rodný dům Jana Kubiše, ve kterém se nachází stálá expozice o jeho životě a výcviku nebo zhlédnout vystoupení dudáckého bandu The Rebel Pipers.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies