VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Více podob malíře Zdeňka Šplíchala

Jaroměřice nad Rokytnou - Výběr z nové tvorby třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala (69) uvádí jaroměřické Městské kulturní středisko v bývalém barokním špitálu, otevřeném v roce 2014 po mnoholeté rekonstrukci pro informační centrum a konání výstav.

6.6.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk Šplíchal: Eden, 2017.Foto: Jan Dočekal

Název výstavy je poněkud záhadný. Pozvánka na vernisáž hovoří o Druhém plánu obrazu, kdežto volně dostupný katalogový list nese na aversu názvy dva: Druhý plán obrazu a Barevný pohled, přičemž text Ivo Bindera na reversu má nadpis Barevný pohled. Ale nechme to být a berme za podstatné, že jde o výstavu přitažlivých nepředmětných děl na papíru, sestavených do stejně přitažlivého i když nesourodého celku. Je tedy v ostrém protikladu k předcházející chaotické, exponáty krajně přetížené výstavě od jiného třebíčského výtvarníka stranícího úsloví Více je více.

Šplíchal pracuje tradičně v cyklech, přičemž pro různé cykly volí různou formu vyjádření. Spojnicí je však nezobrazující tendence, tedy různě těsný příklon k abstrakci. U Šplíchala nejčastěji geometrické abstrakci. Ta nezobrazuje předměty a tvary vnějšího světa, ale pomocí geometrických prvků, linií, ploch, barevného rytmu atd. vyjadřuje životní pocit a vztah ke světu.

Jestliže v jednom cyklu jde zejména o zmíněnou geometrizaci světa, v jiném je Šplíchalův důraz položen na barvu. Ona je materiálem stavby intuitivní kompozice. Zdůrazněme však, že Šplíchal v tomtéž čase pracuje i na několika příbuzných cyklech, nečiní mezi nimi fázové předěly. Jsou tedy možné dva názory. První: Jaroměřické představení zlomků z více cyklů je pro diváka přínosem, protože vidí autora najednou ve více podobách. Druhý: Prospěšnější by byl sevřenější výběr děl, s menším rozběhem obsahu a formy.

Ať tak nebo tak domnívám se, že výstava v autorské (kurátorské?) koncepci ukazuje na výtvarníka s definovaným tvůrčím programem. Tím je příznačně projevovaný příklon k uměleckým trendům posledního půlstoletí. Především tam je také argument k přijímání Šplíchalových děl na důležité umělecké kolektivní přehlídky.

Zdeněk Šplíchal, Druhý plán obrazu. Městské kulturní středisko, Jaroměřice nad Rokytnou, Špitál, F. V. Míči 726. Výstava je přístupná do 30. června 2017, otevřeno v pondělí, středu, sobotu a neděli od 7.30 do 12 hod. a od 13 do 17 hod., v úterý, čtvrtek a pátek od 7.30 do 12 hod. a od 13 do 15.30 hod.

Jan Dočekal

Autor: František Vondrák

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod
27

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.
3

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Kamil El-Ahmadieh: chválu beru s rezervou

Třebíč - Na klavír hraje od svých pěti let. Nyní, ve dvaadvacetil letech, jej ovládá skutečně mistrně. Hru na klavír studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a za svoji tvorbu se mu pravidelně dostává mnoha ocenění. Jmenuje se Kamil El-Ahmadieh a pochází z Třebíče.

Historický model Třebíče zůstane dál majetkem soukromé firmy

Třebíč - Historický model města, který v Třebíči obdivují zástupy turistů, zůstane dál majetkem soukromé firmy. Město mohlo model odkoupit a pojistit si tak jedno z turistických lákadel do budoucna. Zastupitelé ale neprojevili dostatek vůle.

Kouty dosáhly historického úspěchu suverénním způsobem

Vysočina – Celkem osm týmů reprezentovalo Třebíčsko ve fotbalové I. A třídě. A mezi těmito celky se našli postupující i sestupující. Skupinu B s přehledem ovládly Kouty. Spojený tým Budišova-Náramče stejně jako před rokem skončil druhý. Na špici se udrželi i třebíčští mladíci, kteří s dorostenci v sestavě obsadili třetí příčku, a tím si o jednu metu polepšili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies