VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: V Galerii Chodba vystavuje Jan Dočekal nové kresby

Třebíč - Nové kresby Jana Dočekala (nar. 1943) vystavuje Galerie Chodba Katolického gymnázia v Třebíči. Dočekal je historik umění, výtvarný publicista spolupracující s redakcí Třebíčského deníku, ale i výtvarný autor.

12.5.2017
SDÍLEJ:

Jan Dočekal: Vysočina je letící Ikaros I-VI, vše kresba rákosem tuší na papíru, 21 x 29,7 cm, 2017.Foto: archiv redakce

Od poloviny 60. let minulého století uskutečnil osmadvacet samostatných výstav, zúčastnil se mezinárodních salonů současného surrealismu v Portugalsku, Chile a v Kostarice.

Přes třicet let se věnoval výhradně koláži. Kresby a malby převažují až od konce 90. let. V Galerii Chodba, pro niž připravil řadu výstav současných umělců, se vlastní tvorbou představuje již potřetí. Spolu s kurátorkou Markétou Nekudovou nyní zvolili k uvedení obsahem a formou jednotný cyklus třiceti čtyř tušových kreseb malého formátu nazvaný Vysočina je letící Ikaros. Jedná se o kresebně zjednodušenou obrazotvornou parafrázi mytologického Ikara. V Dočekalově vyjádření neprchá z Minóova krétského paláce, neletí nad Egejským mořem, nepadá do jeho vln. Vznáší se nad Vysočinou, řečeno obrazně: Vysočina má ikarská křídla, „stoupá ke Slunci“.

Při vernisáži výstavy Dočekal hovořil o kresbě. Také připomenul k tématu vztažené myšlenky a vyznání některých známých umělců a uměleckých historiků. Citujme alespoň úryvek ze stati Maxe Jacoba Friedländera (1867–1958): „Kresba vzniká relativně rychle, spontánně, je projevem rozhodnutí, zkratky, duchovního záznamu, proto je nedocenitelná jako intimní vyjádření individuality.“

Jan Dočekal, Vysočina je letící Ikaros, kresby. Galerie Chodba, Katolické gymnázium Třebíč. Výstava potrvá do 23. června 2017, pro veřejnost je otevřena ve dnech školního vyučování od 8. do 15. hodiny.

Autor: Redakce

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako přípravu na EET pojali letošní akci pořadatelé Rokytná festu. Zavedli žetony.
3

EET a letní festivaly: Někdo ano, jiný ne. Něco letos, další za rok

Dětská skupina. Ilustrační foto.

Jemnice bude první prázdninový měsíc patřit dětem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Nechal si sundat botu a pak opilý muž před očima strážníků odjel

Třebíč - Když někdo sedá za volant ne zcela střízlivý, obvykle se snaží uniformovaným postavám vyhnout. Dvaačtyřicetiletý řidič ze Znojma ale v Třebíči na sebe strážníky upozornil sám.

Nejvíce papíru sesbíraly děti ze Základní školy v Jemnici

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

OBRAZEM: V Dolních Vilémovicích uctili památku Jana Kubiše

Dolní Vilémovice - O víkendu vzpomínali v Dolních Vilémovicích na svého rodáka plk. Jana Kubiše. Účastníci si mohli prohlédnout historické i současné vojenské výstroje a výzbroje, navštívit rodný dům Jana Kubiše, ve kterém se nachází stálá expozice o jeho životě a výcviku nebo zhlédnout vystoupení dudáckého bandu The Rebel Pipers.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies