VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Pavel Herot vystavuje v Tympanonu

Třebíč - Čtvrtá výstava v nové galerii Tympanon Muzea Vysočiny v třebíčském zámku uvádí obrazy, tremory a fotografiky Pavla Herota (62).

25.4.2017
SDÍLEJ:

Pavel Herot: Autoportrét - Šílenství, fotografika.Foto: Jan Dočekal

Autor žije střídavě v Martínkově na Třebíčsku a v Třebíči. Informační panel při vstupu do schodišťové expozice o něm říká, že je člověkem nekonformním, projevem i pohledem na svět vymykajícím se konvencím. Výstava je toho svědectvím. Každým exponátem je v osobitém podání surrealistická, tedy přitažlivá zejména pro návštěvníky, kteří vyznávají zobrazování přinášející víc, než lze říci třeba i sebedokonalejším věcným popisem.

Herot používá pro označení techniky svých prací se základem ve fotografii dva specifické názvy - tremor a fotografika. Tremor je výraz z latiny, znamená chvění. V Herotově podání vzniká kmitáním fotoaparátu nad zobrazovaným předmětem a následným exponováním. V třebíčském kulturním prostředí příbuznou techniku kdysi hojně užíval fotograf Václav Petr, ale pod označením pohybová neostrost. Fotografika je u Herota výsledkem zásahu do fotografického pozitivu. Tím je zcela změněna příčinnost fotografického záběru, tedy původní obrazová skutečnost, ve prospěch nadreálné vize. A v malířských projevech, především s užitím techniky dekalku, je Herot přitažlivě surrealistický s bezmála bezbřehými dalšími možnostmi (místy ovšem vykazuje nedostatečnou kreslířskou průpravu, což ale není na závadu).

Herot je od jinošství rovněž básníkem. Při vernisáži aktuální výstavy byla pokřtěna jeho další sbírka. S tím se pojí k dobru věci básnickým jazykem syté názvy vystavených děl.

Pavel Herot, obrazy, tremory, fotografiky. Muzeum Vysočiny Třebíč, Zámek, galerie Tympanon. Výstava potrvá do 7. května 2017, otevřena je denně mimo pondělí od 9. do 12. a od 13. do 17. hodiny.

Jan Dočekal

Autor: Redakce

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako přípravu na EET pojali letošní akci pořadatelé Rokytná festu. Zavedli žetony.
3

EET a letní festivaly: Někdo ano, jiný ne. Něco letos, další za rok

Dětská skupina. Ilustrační foto.

Jemnice bude první prázdninový měsíc patřit dětem

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Nechal si sundat botu a pak opilý muž před očima strážníků odjel

Třebíč - Když někdo sedá za volant ne zcela střízlivý, obvykle se snaží uniformovaným postavám vyhnout. Dvaačtyřicetiletý řidič ze Znojma ale v Třebíči na sebe strážníky upozornil sám.

Nejvíce papíru sesbíraly děti ze Základní školy v Jemnici

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

OBRAZEM: V Dolních Vilémovicích uctili památku Jana Kubiše

Dolní Vilémovice - O víkendu vzpomínali v Dolních Vilémovicích na svého rodáka plk. Jana Kubiše. Účastníci si mohli prohlédnout historické i současné vojenské výstroje a výzbroje, navštívit rodný dům Jana Kubiše, ve kterém se nachází stálá expozice o jeho životě a výcviku nebo zhlédnout vystoupení dudáckého bandu The Rebel Pipers.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies