VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Návštěvníci viděli Palliardiho i Palackého a jeho selfie

Moravské Budějovice – Lákavou akci připravili v pá
tek večer pro své návštěvníky v Muzeu řemesel v Moravských Budějovicích. Konaly se tam další oblíbené noční kostýmované prohlídky. Lidé si při nich mohli prohlédnout muzeum v neobvyklém čase a především se setkat s řadou osobností spojenou s Moravskými Budějovicemi.

16.8.2015
SDÍLEJ:

Návštěvníci mohli při večerních kostýmovaných prohlídkách potkat řadu osobností spojených s Moravskými Budějovicemi.Foto: Deník/ František Vondrák

V pátek před osmou hodinou večer se u vstupu moravskobudějovického muzea začali scházet první natěšení návštěvníci. Už cedule u vcho-du jasně hlásala, že kdo si nekoupil lístek v předprodeji, bude mít smůlu. „Zájem je veliký. Uvažovali jsme, že přidáme ještě čtvrté představení od jedenácti hodin, ale to jsem hercům nemohl udělat. Takhle to pro ně v horku, kostýmech a parukách bude dost náročné," vysvětlil ředitel muzea Václav Kovář.

Nejdříve se návštěvníci vypravili do části muzea mapující historii Moravských Budějovic. Tam na ně již čekala osoba nejpovolanější – archeolog a moravskobudějovický rodák Jaroslav Palliardi. Ten představil sebe i svůj rod, pocházející z Itálie, a podělil se 
s návštěvníky o své životní krédo: „Jdu světem a mým soudcem je pouze mé svědomí. A tak jdu světem podle své hlavy a svého srdce."

V zámeckých prostorách 
na návštěvníky čekaly další osobnosti – Zdeněk Brtnický 
z Valdštejna či hrabě Josef Wallis. Ten byl jako ministr ve vládě Františka II. nucen podepsat bankrot Rakousko-Uherska a divil se, jak to chodí dnes: „Jsa pochován na své vlastní přání v hrobce místního chrámu svatého Jiljí, občas zaslechnu z úst měšťanů 
a poddaných věci dosud neslýchané o nových metodách 
a finančních transakcích, kdy jedni platí a druzí se s tím ztratí."

Františka Palackého, který se v Moravských Budějovicích zastavoval na odpočinek při svých cestách do Vídně, zase zajímala dnešní mluva 
a především, co je to selfie. Po ukázce se však rozesmál a řekl: „Ale to není nic nového. To já už dávno své mám." A vytáhl tisícikorunu.
V dalších částech zámku 
na návštěvníky čekali Wolfgang Amadeus Mozart, František Augustin Urbánek či Rudolf Salm.

Autor: František Vondrák

16.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení