VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malíř domova Jiří Dvořák zemřel před čtyřiceti lety

Střítež - Od úmrtí akademického malíře a středoškolského profesora Jiřího Dvořáka uplynulo 25. ledna již čtyřicet let. Přesto ještě žijí pamětníci, kteří na něho vzpomínají s úctou a láskou.

25.1.2017
SDÍLEJ:

Jiří Dvořák: Rodný důmFoto: Pavel Kryštof Novák

Rodná Střítež u Třebíče uctila jeho památku před deseti lety odhalením pamětní desky na domě, v němž se 10. dubna 1891 narodil. Zároveň obec vydala publikaci Vzpomínky na Střítež s osmi reprodukcemi Dvořákových kreseb.

Jeho láska k výtvarnému umění se mu původně vzdalovala. Po absolvování třebíčského gymnázia začal totiž se studiemi na Vysoké zemědělské škole ve Vídni, odkud musel v roce 1914 odejít na ruskou frontu. Posléze se dostal do zajetí, v němž se seznámil s jihočeským malířem Ottou Matouškem, který stejně jako Bedřich Vaníček na něho měl významný vliv. Koncem války onemocněl, pobýval v nemocnici v Saratově, kde u profesora Savinova poznal základy malířských technik.

Tam se chtěl po válce vrátit, aby si vyzvedl své kresby a obrazy, které tam při návratu domů musel zanechat. Bohužel však zůstalo pouze u přání a jeho rané práce zůstaly navždy ztraceny. V Praze pak dokončil nejen studium agronomie, ale u věhlasného profesora Vratislava Nechleby absolvoval i Akademii výtvarných umění.

Pamětní deska ve Stříteži
V letech 1923 – 1928 působil Jiří Dvořák na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Zde se již jeho tvorba plně rozvinula, o čemž svědčí četné krajinomalby z okolí města, jakož i portréty místních obyvatel. V započatém díle pokračoval pak jako profesor kreslení a matematiky i na gymnáziu v Ivančicích. Tam ovšem po druhé světové válce vznikla i díla poplatná tehdejší době. To platí například o sgrafitech Uhlí, Elektřina či Stávka.

Kritiky je ovšem Dvořákovo dílo hodnoceno pozitivně. Je spjato s krajem rodné Vysočiny a okolím Ivančic. Skvělé jsou městské veduty, tichý půvab neokázalých scenérií, obrazy lyrické, upřímné, pravdivé. Mimo olejomaleb, akvarelů, temper a pastelů se věnoval i grafice, mimo krajin pak zejména květinovým zátiším, portrétům i, což je málo známým faktem, též sakrálním tématům.
V Ivančicích, v městě, které ho jmenovalo čestným občanem, žil až do své smrti 25. ledna 1977. Pochován je v rodné Stříteži u kostelíka sv. Marka, pro který namaloval oltářní obraz.

Jiří Dvořák byl umělcem nad jiné pokorným, v jednání až ostýchavým. Jeho umění však zasáhlo široké spektrum lidí, žijících převážně na moravském venkově. Po právu ho i proto můžeme ověnčit přívlastkem malíř domova.

Jiří Dvořák: Zima u sv. Marka

Autor: Redakce

25.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva senátor Miloš Vystrčil, Jan Podrázský, Martina Bártová, předseda ODS Petr Fiala, Miroslava Němcová, Jan Tecl a Jaroslav Vymazal

Vysočinská ODS zná první pětici do voleb

Ilustrační foto

Hnojte popelem

V Opatově zmizelo 500 litrů nafty

Opatov - Nejméně 500 litrů nafty ukradl zatím neznámý zloděj z vozidla a pracovního stroje v Opatově. Policisté po pachateli pátrají.

Rokytná fest opět fanouškům nabídne dva dny plné českého rocku

Rokytnice nad Rokytnou – Rokytná fest láká letos na skupiny, jako jsou Zakázaný ovoce, Civilní obrana nebo Kern. Na tyto a spoustu dalších kapel se příznivci všech věkových kategorií mohou těšit 9. a 10. června.

Čarodějnice v Náměšti upraví v salónu krásy, i jinde je program bohatý

Třebíčsko – Velké ohně během poslední dubnové noci symbolizují oblíbenou českou tradici – pálení čarodějnic. I letos si různé spolky připravily na tuto noc zajímavý program jak pro malé tak velké návštěvníky.

Na železničním přejezdu u Okříšek vlak srazil člověka

Okříšky - Na železničním přejezdu u Okříšek v sobotu ráno zemřel člověk. Zatím není jasné, za jakých okolností k tragické události došlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies