VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malíř domova Jiří Dvořák zemřel před čtyřiceti lety

Střítež - Od úmrtí akademického malíře a středoškolského profesora Jiřího Dvořáka uplynulo 25. ledna již čtyřicet let. Přesto ještě žijí pamětníci, kteří na něho vzpomínají s úctou a láskou.

25.1.2017
SDÍLEJ:

Jiří Dvořák: Rodný důmFoto: Pavel Kryštof Novák

Rodná Střítež u Třebíče uctila jeho památku před deseti lety odhalením pamětní desky na domě, v němž se 10. dubna 1891 narodil. Zároveň obec vydala publikaci Vzpomínky na Střítež s osmi reprodukcemi Dvořákových kreseb.

Jeho láska k výtvarnému umění se mu původně vzdalovala. Po absolvování třebíčského gymnázia začal totiž se studiemi na Vysoké zemědělské škole ve Vídni, odkud musel v roce 1914 odejít na ruskou frontu. Posléze se dostal do zajetí, v němž se seznámil s jihočeským malířem Ottou Matouškem, který stejně jako Bedřich Vaníček na něho měl významný vliv. Koncem války onemocněl, pobýval v nemocnici v Saratově, kde u profesora Savinova poznal základy malířských technik.

Tam se chtěl po válce vrátit, aby si vyzvedl své kresby a obrazy, které tam při návratu domů musel zanechat. Bohužel však zůstalo pouze u přání a jeho rané práce zůstaly navždy ztraceny. V Praze pak dokončil nejen studium agronomie, ale u věhlasného profesora Vratislava Nechleby absolvoval i Akademii výtvarných umění.

Pamětní deska ve Stříteži
V letech 1923 – 1928 působil Jiří Dvořák na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Zde se již jeho tvorba plně rozvinula, o čemž svědčí četné krajinomalby z okolí města, jakož i portréty místních obyvatel. V započatém díle pokračoval pak jako profesor kreslení a matematiky i na gymnáziu v Ivančicích. Tam ovšem po druhé světové válce vznikla i díla poplatná tehdejší době. To platí například o sgrafitech Uhlí, Elektřina či Stávka.

Kritiky je ovšem Dvořákovo dílo hodnoceno pozitivně. Je spjato s krajem rodné Vysočiny a okolím Ivančic. Skvělé jsou městské veduty, tichý půvab neokázalých scenérií, obrazy lyrické, upřímné, pravdivé. Mimo olejomaleb, akvarelů, temper a pastelů se věnoval i grafice, mimo krajin pak zejména květinovým zátiším, portrétům i, což je málo známým faktem, též sakrálním tématům.
V Ivančicích, v městě, které ho jmenovalo čestným občanem, žil až do své smrti 25. ledna 1977. Pochován je v rodné Stříteži u kostelíka sv. Marka, pro který namaloval oltářní obraz.

Jiří Dvořák byl umělcem nad jiné pokorným, v jednání až ostýchavým. Jeho umění však zasáhlo široké spektrum lidí, žijících převážně na moravském venkově. Po právu ho i proto můžeme ověnčit přívlastkem malíř domova.

Jiří Dvořák: Zima u sv. Marka

Autor: Redakce

25.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kastelán zámku v Náměšti nad oslavou Marek Buš.

Noc na zámku nabídne tolik lákadel, že návštěvníci nebudou stíhat

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Letní kina promítají na náměstích, v parcích, na hřišti i v pivovaru

Třebíčsko - Blíží se léto a s ním i sezona letních kin. Ačkoli běžných biografů na Třebíčsku v posledních letech ubylo, v některých městech se lidé mohou těšit na velké plátno alespoň v letních měsících, a to pod širým nebem. Mezi tato místa se řadí Třebíč, Moravské Budějovice, Okříšky, Dukovany, Dalešice a Náměšť nad Oslavou.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Humpolec - V sobotu 25. června vyvrcholil třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies