VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Novák se narodil před devadesáti lety

Třebíč - Mezi tvůrčími osobnostmi Třebíče druhé polovice minulého století má místo v popředí Ladislav Novák (4. 8.1925 v Turnově – 28. 7.1999 v Třebíči). Básnickou a výtvarnou tvorbou vešel do evropské kultury a zaujal v ní pevné postavení mezi neklidnými experimentátory slova a obrazu.

4.8.2015
SDÍLEJ:

Ladislav Novák v ateliéru Emanuela Ranného v Třebíči v pátek 23. července 1999, pět dnů před smrtí.Foto: Josef Prodělal

Překládal z francouzštiny a němčiny, byl středoškolským profesorem. Jeho jméno nese galerie v bývalém židovském ghettu a jedna z městských ulic.
V Třebíči uskutečnil téměř celé své dílo obdivované stejně založenými uměleckými přáteli a informovanou částí kulturní veřejnosti. Předešlý režim Novákovu tvorbu ignoroval a po srpnu 1968 ji přímo proklamativně odmítal. Široké pozornosti galerií a nakladatelských domů se jí dostalo teprve po listopadu 1989. V zahraničí, především v Itálii a Francii, se však prosadil už v polovině 60. let. V nynější Galerii Ladislava Nováka byla do roku 2011 Novákova stálá expozice. Od následujícího roku se nachází ve značně redukované podobě v malé místnosti téhož domu. Ve třech místnostech bývalé expozice jsou konány rozličné proměnné výstavy.

Dějepisec a bohemista

Před koncem druhé světové války se krátce učil jirchářem v otcově třebíčské firmě. V letech 1945 – 1950 studoval dějepis a bohemistiku na Univerzitě Karlově v Praze. Třicet pět příštích let měl učitelské povolání. Ve výtvarné práci užíval metodu koláže a topologické kresby, pak propadl alchymáži. Ta je podmíněna chemickým narušením nebo úplným zrušením vizuálního sdělení převzaté obrazové reprodukce či tištěného textu. Druhou svou stěžejní techniku nazval froasáž. U ní je výchozím prvkem čistý list papíru zmačkaný umělcovou rukou. Po narovnání a potření ředěnou tuší zůstává v ploše papíru síť zlomů a linií, v nichž lze identifikovat a interpretovat rozmanité obrysy. V 80. letech dospěl k veronáži, což je obměna metody rozmyté tuše pojmenovaná dle italské Verony, kde Novák vytvořil první listy. V závěru života byl s převahou zaujat technikou lité tuše.

Experimentální básník

Od druhé poloviny padesátých let se věnoval básnické tvorbě. Experimentoval se slovem a formou, později také se zvukem. Psal zvukomalebné básně, tzv. spečené texty, vzniklé škrtáním a přesmyčkami cizích textů, ironicky narušoval různé původní texty. Vydal dvanáct knih básní, experimentální poezie a básnických próz, některé vyšly francouzsky, italsky, německy a anglicky. Jmenujme alespoň tituly: Pocta Jacksonu Pollockovi, Závratě čili Zdoufalství, Textamenty, Receptář, Bouřková mračna, Zámostí, Proměny pana Hadlíze, Píseň o Acnavi. Knihy Neztracené básně a Malý slovník naučný vyšly po autorově smrti.

Jan Dočekal

Autor: Redakce

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veronika Hana Konvalinková (uprostřed) při předvolební debatě Deníku v Brzkově.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Jednoznačný průběh mělo utkání 11. kola okresního přeboru mezi týmy z opačných pólů tabulky. Blatnice (v modrém) doma Studenec vůbec nešetřila a vyprovodila jej osmi góly.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení