VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kijor se vrátil do synagogy

TŘEBÍČ - V květnu bylo do Třebíče přivezeno opravené rituální židovské umyvadlo kijor. To zatím odpočívalo vleže v Zadní synagoze a vyčkávalo na rozhodnutí, kam bude posléze umístěno.

1.9.2007
SDÍLEJ:

Rituální židovské umyvadlo kijor.Foto: DENÍK/ František Jůza

„Židovská obec Brno nechala tuto památku z roku 1718 svým nákladem zrestaurovat,“ informuje mluvčí třebíčské radnice a městský kronikář Ivan Přibík.

„Dílo provedl restaurátor Přemysl Blažík z Troubska u Brna a následně byl kijor věnován do majetku Města Třebíče.“ V úterý 28. srpna byl kijor osazen na své pravděpodobné původní místo v Zadní synagoze. Restaurátor, který připravil pro pískovcovou součást zdejší památky zapsané v seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO potřebné ukotvení, bedlivě pak sledoval, jak jeho spolupracovníci umyvadlo připevňují. Sám především dbal na správnost bezpečného usazení tohoto čtvrttunového monolitu.

„Do roku 1920 se nacházel kijor v Zadní synagoze,“ upřesnil ještě Ivan Přibík osud rituálního umyvadla. „Pak až do dnešní doby na Židovském hřbitově, kde trpělo vlivem povětrnosti,“ připomněl jeho strádání.

1.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení