VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní variace. Moravský Lucemburčan vystavuje v Třebíči

Třebíč - Paul Ewert (nar. 23. 9. 1966 v Lucemburku, metropoli Velkovévodství lucemburského) přišel po roce se svými obrazy opět do třebíčského Zámostí.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Paul Ewert.Foto: Jan Dočekal

V předešlém máji vystavoval v dnes již neexistující Galerii Kruh. Nynější výstavu připravilo pod titulem Jarní variace v různých formátech Městské kulturní středisko do Galerie Ladislava Nováka.

Ewert je moravským Lucemburčanem (nebo lucemburským Moravanem?). Již dvacet let žije střídavě zde, s třebíčskou rodinou, a tam, v dvojroli volného výtvarného umělce a pedagoga. Větší díl dosavadních autorských výstav uskutečnil u nás, v Třebíči a jinde.

Na nynější autorské výstavě představuje dvě desítky obrazů. Jejich menší část je z hlediska výtvarné technologie čistou malbou. Četností převažují díla vzniklá kompozičním spojením akrylové malby s pískem, s koláží, s trojrozměrnými předměty, s prvky ze stavebnice Lego (reflexe v dětství nejoblíbenější hry).

Teprve pokus o souhrnné vnímání Ewertových pracovních metod a způsobů osobitého tlumočení složitých obsahů jednotlivých děl, může být označen za skutečnou vnímatelovu účast. Ewertovy obrazy většinou sestávají z několika částí, na jejichž inspirace ukazují často dlouhé názvy. Ovšem i tak si návštěvník výstavy nemůže být jist, že všemu, co vidí, rozumí. I věcný výklad samotného autora co je čím, a proč je to právě tak v té které spletité kompozici, mohl by snad přispět jen k formální rétorice, nikoliv k plnému pochopení vystavených obrazů.

Už od vzniku abstrakce však existuje možnost privátní recepce, jinými slovy soukromého přijetí. V čem vězí? Nebudu-li toporně vyžadovat od výtvarného díla, aby mně věrohodně sdělilo, např. jak vypadá květ hrušně, obraznost a vcítění umělcovo může otevřít moji obraznost a mé vcítění. Nahlížené dílo pak mohu přijímat posvém, skrze míru svých znalostí a zkušeností. Pak uvidím v Ewertových obrazech smyšlené obsahy „pro mne“ a objevím jejich skrytou krásu.

Paul Ewert, Jarní variace v různých formátech, obrazy,

Galerie Ladislava Nováka, Třebíč, bývalé židovské ghetto, Subakova ulice 1/44.

Výstava je přístupná do 4. června, otevřeno denně od 9.00 do 17. 00 hodin.

Jan Dočekal

Autor: Redakce

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení