VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Haleluja! Zněl Händelův Mesiáš a Monteverdiho Mariánské nešpory

Třebíčsko – Silné hudební zážitky si odnášejí návštěvníci koncertů, které se o víkendu konaly na Třebíčsku. Uskutečnilo se jich několik v jeden jediný den a všechny byly svým způsobem výjimečné.

18.9.2016
SDÍLEJ:

Czech Ensemble BaroqueFoto: Deník/Luděk Mahel

V kostele sv. Jakuba ve Starči zaznělo oratorium Georga Fridricha Händela Mesiáš v podání souboru Musica Animata. Třebíčský soubor provedl ikonické Händelovo dílo na mnoha místech už několikrát. Vystoupení ve Starči bylo spíše komorní a o to cennější. „Je malou pozvánkou na další naše vystoupení. Na sv. Martina Musica Animata vystoupí v kostele sv. Martina a o Vánocích v třebíčské bazilice," slíbil dirigent souboru Karel Tomek. Všechna vystoupení souboru bývají hojně navštěvována. Musica Animata je souborem dobrovolných zpěváků, kteří sami na svou činnost přispívají, vyznění skladeb je ovšem veskrze profesionální.

Georg Fridrich Händel napsal oratorium Mesiáš za pouhé tři týdny. „Otevřely se brány nebe a nade mnou je sám Bůh," řekl prý tehdy. Ohromující dílo povstalo z krize, bídy, nepříliš dobrého zdravotního stavu a neutěšené situace, v níž se dříve úspěšný londýnský skladatel osmnáctého století tehdy nacházel. Sborové Haleluja Händelova oratoria poprvé fascinovalo posluchače na premiéře Mesiáše 13. dubna 1742 v Dublinu. Od té doby se tak děje prakticky pokaždé, když fenomenální dílo zazní. „Bylo by mi líto, kdyby moje dílo posluchače jen pobavilo. Přál bych si, zásadně ovlivnilo jejich život," přál si Händel.

Musica Animata

K Mesiáši bývají pro svoji monumentálnost někdy přirovnávány Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho. Kompozice z roku 1610 je často označována za největší Monteverdiho dílo vůbec. První doložené provedení díla se konalo 15. srpna 1613 v Benátkách. Z technického hlediska jsou Monteverdiho Nešpory náročnou skladbou vyžadující sbor dostatečně početný a zkušený, aby místy pokryl až deset vokálních hlasů, jindy se rozdělil ve dva různé sbory a během celého provedení doprovázel sedm různých sólistů. Pro svou náročnost nebývá dílo nijak často hráno a už vůbec ne v menších městech. Třebíč měla tu čest. Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho zazněly v sobotu večer v bazilice sv. Prokopa jako jeden z dalších koncertů Třebíčského operního festivalu. „Jsou vrcholem jeho desátého ročníku," uvedl organizátor soukromého festivalu Pavel Heřman. Zcela zaplněná bazilika sv. Prokopa bez dechu naslouchala provedení v podání vokálního ansámblu a orchestru Czech Ensemble Baroque. Členy tělesa jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa. Monteverdiho kantátu hudebníci provedli na dobové renesanční nástroje; cink, theorbu, violu da gamba. O to byl třebíčský koncert výjimečnější.

Třebíčský operní festival bude koncem týdne pokračovat vystoupením špičkového polského souboru Collegium Zieleński a zakončí jej netradiční muzikál na Shakespearovy texty Hamlet!!! v prostorách tovární haly v Třebíči-Borovině.

Souběžně se v sobotu konal poslední letošní zámecký koncert na zámku v Náměšti nad Oslavou. Vystoupil na něm přední světový cembalista Aapo Häkkinen spolu s flétnitskou Pauliinou Fred.

Autor: Luděk Mahel

18.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod
27

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.
3

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Kamil El-Ahmadieh: chválu beru s rezervou

Třebíč - Na klavír hraje od svých pěti let. Nyní, ve dvaadvacetil letech, jej ovládá skutečně mistrně. Hru na klavír studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a za svoji tvorbu se mu pravidelně dostává mnoha ocenění. Jmenuje se Kamil El-Ahmadieh a pochází z Třebíče.

Historický model Třebíče zůstane dál majetkem soukromé firmy

Třebíč - Historický model města, který v Třebíči obdivují zástupy turistů, zůstane dál majetkem soukromé firmy. Město mohlo model odkoupit a pojistit si tak jedno z turistických lákadel do budoucna. Zastupitelé ale neprojevili dostatek vůle.

Kouty dosáhly historického úspěchu suverénním způsobem

Vysočina – Celkem osm týmů reprezentovalo Třebíčsko ve fotbalové I. A třídě. A mezi těmito celky se našli postupující i sestupující. Skupinu B s přehledem ovládly Kouty. Spojený tým Budišova-Náramče stejně jako před rokem skončil druhý. Na špici se udrželi i třebíčští mladíci, kteří s dorostenci v sestavě obsadili třetí příčku, a tím si o jednu metu polepšili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies