A co teprve, když se bavíme o letošním festivalu Folkové prázdniny v Náměšti na Oslavou, kde „dřevo“ bude hlavním tématem? To si můžeme být jisti, že od 19. do 26. července bude vonět dřevem nejen zámecký park, v němž se budou konat hlavní koncerty, ale snad celá Náměšť nad Oslavou. Na několika místech opět proběhnou dílny Hnízda múz, ve staré radnici uvidíte výstavu dvorního grafika Folkovek Rostislava Pospíšila, na nové radnici budou kolokvovat hudební vědci a publicisté, ale hlavně se bude zpívat a hrát.


Vystupující přijíždějící z nejrůznějších končin od brněnské Líšně přes Kapverdské ostrovy až po Kolumbii si můžeme rozdělit na ty, kteří budou na jednom z nejzajímavějších českých a moravských festivalů vystupovat poprvé, a na ty, kteří se do Náměště – leckdy i poněkolikáté – vracejí.


Hned v sobotu 19.7. zahájí zpěvačka a houslistka, která prostředí Folkovek důvěrně zná, Iva Bittová. Vždy však přijíždí s novými spoluhráči, tentokrát to bude kontrabasista George Mráz. Druhý koncert úvodního večera bude patřit norským Majorstuen.


Podle osvědčeného receptu předchozích úspěšných ročníků bude následovat Divadelní den se soubory Divadlo Koňmo, Líšeň, Décalages, ANPU a Mimotaurus, jež hudebně a tanečně doplní IYASA ze Zimbabwe, Camille O´Sullivan z Irska a především francouzští Sergent Pepere, kteří před dvěma lety rozesmáli festivalové publikum k slzám.


V pondělí proběhne Dámský den se Slovenkou Slávkou Horváthovou, kterou doprovodí skupina Bashavel, Češkou žijící v Anglii Zuzanou Novak, jež se stala obrovským překvapením loňského ročníku, Martou Topferovou a Kolumbijkou Luciou Pulido.


Úterní program nese název Muzika a skrývají se pod ním vystoupení Američana Tima Eriksena, dánské dvojice Helene Blum a Haralda Haugaarda, opět skvělých při minulých Folkovkách, a Roberta Křesťana se skupinou Druhá tráva, v Náměšti už málem zdomácnělých.


I středeční Den blues začne opakováním jednoho z loňských zážitků: bluesový čtyřprogram otevřou hráči z Karlova mostu Luboš Beňa a Matěj Ptaszek. Na ně naváže obnovená kapela Blues Session, dříve spjatá se jménem už nežijícího Petra Kalandry. Večer vygraduje vystoupeními amerických hostů: „profesora blues“ Davida Evans a skupiny Hazmat Modine.


Ve čtvrtek čeká návštěvníky Labyrintion připravený Jiřím Pavlicou, který si kromě Hradišťanu pozval Wolfganga Sause z Německa a především slavnou anglickou rodinu Waterson:Carthy, z níž Elizu Carthy jsme také obdivovali loni v létě.


Na pátek je připraven Česko-irský den s mladou dvojicí Nestíháme, Brendanem O´Shea, každoročními účastníky z Jablkoně a dvojnásobným miláčkem Náměště Markem Gearym (loni si při svém vystoupení vytáhl Honzu Řepku z Nestíháme přímo z publika, letos už budou hrát na jednom podiu rovnocenně).


Obvyklý závěr Folkovek bývá v sobotu, která je vyhrazena Písničkářům, jak se poslední komponovaný program jmenuje. Zahájí ho Vladimír Merta, jehož skladba Zem voní dřevem inspirovala dramaturga festivalu Michala Schmidta při volbě klíčového slova XXIII. ročníku, dále zahrají rakouští Son Of The Velvet Rat, Lisa Knap z Velké Británie a ve finále Tcheka z Kapverdských ostrovů.


Ale pozor, to nebude úplný konec letošních Folkových prázdnin. Zcela výjimečně se uskuteční jeden koncert v neděli. Do míst, kde spolu hrávali v době, kdy je v České republice skoro nikdo neznal, se vrátí Glen Hansard a Markéta Irglová, ozdobení Oscarem za písničku z filmu Once. Pokud Glen Hansard zase přijde s kytarou, do jejíhož dřeva za ty roky prodřel docela slušnou díru, bude to velmi symbolické zakončení ročníku, při němž hrálo dřevo hlavní roli.

MILAN ZEIBERT