VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pradědečci by se na soutěži ptali: Kde že hoří?

Štěměchy - Podle údajů obecní kroniky jen v devadesátých letech 19. století došlo ve Štěměchách ke čtyřem velkým požárům. Ty se pak staly – spolu s příkladem několika okolních obcí – impulzem pro založení sboru dobrovolných hasičů.

30.7.2009
SDÍLEJ:

Dnes má sbor 73 členů, z toho 18 žen. Jsou nejpočetnější a nejaktivnější organizací ve vsi s třemi stovkami obyvatel. Post hasičského starosty zastává Pavel Bobek.Foto: SDH Štěměchy

Přečtěte si také:
www.denik.cz/hasici

Po požáru v červenci roku 1899 došlo již 9.září stejného roku k ustavující schůzi hasičského sboru. Obec zakoupila nákladem 800 zlatých čtyřkolovou ruční stříkačku, výzbroj si pořídil sbor sám v hodnotě 600 zlatých.


„Kdyby otcové zakladatelé našeho sboru přemluvili svatého Floriána, aby alespoň očkem směli nahlédnout do naší současnosti, asi by se velice podivili. Kdybychom jim řekli, že dnes čítá náš sbor jednou tolik členů než v jejich době, tak řídící učitel Hybášek, zakladatel hasičů ve Štěměchách, by uznale pokýval hlavou,“ říká s nadsázkou jednatel SDH Štěměchy Stanislav Augustin.

Podle něj by údiv nezmizel, ani kdyby se předci zúčastnili dnešního hasičského plesu. Jen by řekli: Ty moderní tance už nejsou pro nás! „Kdybychom je přivedli na soutěž v požárním sportu, asi by se nechápavě ptali: A kde vlastně hoří?!“ směje se Augustin.


Za více než století se nebývalou měrou změnil nejen sbor, ale i celé hasičské hnutí. Hlavním posláním zůstává ochrana zdraví, životů a majetku obyvatel ve vsi před požáry a živelními pohromami. Kromě svého původního poslání je však dnešní SDH také organizací společenskou.

HANA JAKUBCOVÁ
STANISLAV AUGUSTIN

Autor: Hana Jakubcová

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení