VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oheň uhasila i rozmontovaná stříkačka

Svatoslav – Nejméně dvě kuriozity se pojí s historií Sboru dobrovolných hasičů ve Svatoslavi. Zásah u jednoho z požárů byl velmi netradiční, a také vozidlo hasičů není jen tak nějaké obyčejné auto. Ale pojďme pěkně popořádku.

21.1.2010
SDÍLEJ:

SOUTEŽNÍ DRUŽSTVA. Současné soutěžní družstvo mužů a žen ze Svatoslavi na snímku z roku 2009. Mezi největší úspěchy patří 3. místo Třebíčské ligy 2008 a vítězství Třebíčské ligy 2009.Foto: Zora Vochyánová

Sbor dobrovolných hasičů ve Svatoslavi byl založen v roce 1906. Obec tehdy pořídila ruční potahovou stříkačku. O tři roky později vyrostla původní hasičská zbrojnice, která sloužila obci až do roku 1974, kdy ji nahradila nová, dodnes fungující zbrojnice.


Na počátku druhé světové války hasiči obdrželi motorovou stříkačku DPS-6, která je v provozuschopném stavu udržována dodnes.
V roce 1976 si pořídili novou stříkačku PPS 12. Stříkačka se používala i jako soutěžní a s tím souvisí i jeden kuriózní zásah.


V roce 1978 svatoslavští hasiči zasahovali hned třikrát v rozmezí dvou měsíců. První požár bývalé zemědělské usedlosti na začátku července je ale překvapil mírně „nepřipravené“. Protože zásahová stříkačka byla používaná i jako soutěžní, v den požáru se zrovna trochu vylepšovala a byla v hasičské zbrojnici rozložená na kousky. Když zazněla siréna, první, co se muselo udělat, bylo znovu složit stříkačku urychleně dohromady, potom dovézt ke zdroji vody a postupně při zásahu domontovat do stříkačky všechny šroubky, protože z děr crčela voda a hasiči je museli ucpávat prsty. Požár se ale povedlo uhasit. Další velký požár v obci se odehrál na konci srpna téhož roku, kdy hořel bývalý statek. A mezitím pomáhali svatoslavští hasiči ještě při požáru v sousední obci.


Další kuriozitou je zakoupení automobilu Robur, který původně sloužil potřebám pohřební služby a svépomocí byl přestavěn na vozidlo pro přepravu osob a požární techniky.


V roce 1984 pak sbor dostal přidělenu automobilovou cisternu CAS 25, zvanou Mates. A v roce 1992 hasiči svépomocí postavili soutěžní stříkačku, kterou používají dodnes.


Sbor má v současnosti 79 členů, z toho 10 dětí a 16 žen. Nejmladší členkou je devítiletá Jana Dočekalová, nejstarším členem osmasedmdesátiletý Václav Jirovský.


Sbor se může pochlubit i vyznamenáním Zasloužilý hasič, uděleným Jiří Vochyánovi.

Hasičský počin

Soutěžní družstva mužů a žen ze Svatoslavi dosahovala největších úspěchů v první polovině 80. let. Ženy zaznamenaly vítězství v náročné soutěži Memoriál Jana Suka v Rýmařově.
Současné soutěžní družstvo mužů vzniklo po několikaleté odmlce v roce 2003 a účastní se soutěžní okresní ligy. Družstvo žen začalo soutěžit před třemi roky. Mezi největší úspěchy patří 3. místo Třebíčské ligy 2008, vítězství Třebíčské ligy 2009 a dále celkové 6. místo na recesním Memoriálu V. I. Lenina v Širokém Dole 2009.
V roce 2007 bylo také založeno soutěžní družstvo žáků.
SDH se podílí i na kulturním životě v obci - každoročně pořádá tradiční hasičský ples a pouťovou zábavu.

ZORA VOCHYÁNOVÁ

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ředitel třebíčské vodárenské společnosti Jaroslav Hedbávný ukazuje na mapě vodní zdroje na Třebíčsku.

Vodaři usilují o propojení hlavních přivaděčů pitné vody

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení