VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: hasiči z Tasova

Tasov - Sbor dobrovolných hasičů byl v Tasově založen v roce 1885, sbor má tedy za sebou více než 120 let existence.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Tasovský sbor má tedy za sebou dlouhá desetiletí existence. Snímek je z oslav 120. výročí založení sboru.Foto: archiv SDH Tasov

U jeho počátků stáli tehdejší první náčelník Bohumil Geisler a jednatel Josef Jaroslav Krejčí. Údajně největší požár v Tasově měl však přijít už v roce 1866 a měl zničit celou spodní stranu městečka.

Požáry byly ještě velmi časté na konci předminulého století, tedy v prvních letech sboru. Stavebním materiálem bylo tehdy z velké části dřevo. První světová válka silně ztenčila členstvo tasovského sboru. Počet byl doplněn v letech po válce, stejně jako výzbroj, která se modernizovala. V roce 1936 zakoupil sbor motorovou stříkačku od firmy Stratílek, stála 28 500 korun.

Finance získal sbor jednak sbírkou mezi občany, z dotací, a jednak z pokladny sboru. Tu obohacovali členové například pořádáním divadelních představení, tanečních zábav a plesů. Po druhé světové válce byl sbor určen jako tzv. výpadní proti požárům v okolních obcích. Sbor zakoupil starší automobil německé výroby, který však brzy vyměnil za vůz americký. V první polovině 70. let byla vystavěna nová požární zbrojnice, její slavnostní otevření se uskutečnilo 20. července 1975.


V současnosti má sbor na šedesát členů, mezi nimi 12 žen a 9 mladých, kteří jsou právem chloubou sboru. Scházejí se od loňského roku a už letos se zúčastnili pěti závodů a mohli se pochlubit dobrými výsledky. Sbor jako celek se účastní převážně soutěží v rámci okrsku. Starostou hasičů je Josef Borůvka, který je současně starostou obce, velitelem Jaromír Bednář.


Tasovští hasiči pořádají již téměř dvacet let Memoriál Pavla Stokláska, který měl k obci blízký vztah a významně se zasloužil o hasičstvo v celorepublikovém měřítku, především o rozvoj požárního sportu. Součástí memoriálu je i pořádání dětského dne. Každý druhý rok připravují hasiči tradiční Ostatky, každoročně pak zjara a na podzim pořádají sběr železného odpadu. Udržují vodní toky a hydranty. Ve své výbavě mají cisternový automobil CAS 25 a dvě stříkačky PPS 12.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Bleskový zásah při bleskové povodni

SDH Tasov se kromě nově založeného družstva mládeže může pochlubit úspěšným a velmi rychlým nasazením na letošní takzvané bleskové povodni, která postihla obec a okolí v červenci. Poprvé po 40 letech se rozvodnil místní potok Polomina, který páchal škodu v hospodářských i obytných budovách. Hasiči odčerpávali vodu z objektů, další vyklízeli a čistili prostor kolem lávky. Tasovští hasiči pomáhají obcím ve žďárském okrese, kam oficiálně patří, historicky je však obec svázána velmi úzce s třebíčským regionem.

VLADIMÍRA EL BEHANI

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení