VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: hasiči z Budíkovic

Budíkovice - Historie málokteré obce na Třebíčsku sahá osm století zpět. Srubová obec stála dle historických pramenů na místě dnešních Budíkovic už v roce 1227. Od té doby byla mnohokrát vypálena a znovu vstala z trosek a popela. Kolem roku 1800 vypukl požár na horní straně vsi, která pak z poloviny vyhořela.

9.12.2009
SDÍLEJ:

Soutěží se hasiči z Budíkovic účastní pravidelně řadu let. Většinou úspěšně.Foto: archiv SDH Budíkovice

Pro založení sboru dobrovolných hasičů byl rozhodujícím impulsem požár domu č. 35 v roce 1941. Ustavující valná hromada proběhla 12. prosince 1942 v hostinci u pana Jakuba Cahy. Prvním starostou se stal Josef Caha a velitelem František Novotný. Zanedlouho se podařilo svépomocí sehnat stříkačku PS8 firmy EBERT Praha.


Na konci války se představitelé obce rozhodli vybudovat hasičskou zbrojnici s kulturním domem. Složitá poválečná doba poněkud zdržela dokončení této akce. Slavnostní otevření proběhlo 6. července 1958 první pouťovou zábavou ve velkém sále. Po vybudování zbrojnice se podařilo sbor dovybavit stříkačkou DS 16 a vozidlem Tatra 805 z brněnského letiště.


První křest ohněm sbor prodělal v roce 1953. Včasným zásahem při požáru stodoly u domu č. 17 bylo zachráněno mnoho dalších objektů v obci. V roce 1955 při třicetistupňových mrazech se podařilo uhasit dům č. 39, pomáhali tehdy i hasiči z Třebíče, přestože několik stříkaček zamrzlo. Sbor se účastnil mnoha dalších ostrých akcí při požárech zemědělských objektů v okolí, při lesních požárech a v roce 1975 při požáru v UP závodech v Třebíči.


V poslední době zasahovali v roce 1998, když hořel les u Huberta, v roce 2008 nad koupalištěm a letos zasahovali při lokálních povodních s odčerpáváním vody.


Samozřejmě se místní hasiči podílejí na kulturním životě obce. Pořádají každoročně ples, poutní veselici, mnohdy posvícenskou zábavu a do výčtu patří i organizace deseti divadelních představení.


K rozvoji Budíkovic přispěli rovněž pomocí při budování místního rozhlasu, nové kanalizace, stavbě vodojemu a opravě a údržbě požárních nádrží.


Taktéž při asfaltování místních komunikací, budování chodníků, při stavbě čistírny odpadních vod a výstavbě prodejny potravin. Každým rokem na začátku léta vyčistí místní koupaliště. A právě cvičiště u koupaliště je místem, kde nejenže proběhlo mnoho soutěží, ale vyrostlo tam i mnoho borců, kteří pro budíkovické hasiče dobyli nejeden vítězný vavřín.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Chuť vítězství budíkovičtí hasiči dobře znají
Soutěží se místní účastní mezi dospělými, dorostem i mládeží po mnoho let. Výrazné úspěchy přinesly až současné generace. Mladší dokázali vybojovat vítězství v soutěži o pohár města Znojma i Telče a v krajské soutěži v Pavlově. V okresní lize vybojovali čtvrté místo.
Dorostenci se umístili třetí v okresní lize a pátí v soutěži o pohár města Telče.
Ovšem dospělým se podařil husarský kousek. Po druhém místě v okresní lize v roce 2005 si další tři roky užívali pouze chuť vítězství! Tuto sérii podtrhli v roce 2006 pátým místem na v Českém Krumlově, kde soutěžilo 96 mužstev včetně profesionálů. V okresní lize 2009 si vytvořili vlastní rekord časem 16,96 sekundy.

JIŘÍ JAKUBEC

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení