VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: z Pozďatína

Pozďatín - Hasičský sbor z Pozďatína patří k těm, které již oslavily sté výročí svého založení. Sbor byl založen v roce 1906 na ustavující valné hromadě.

21.10.2009
SDÍLEJ:

S Tatrou 805 se pozďatínští hasiči s velkým úspěchem účastní historických srazů automobilů.Foto: archiv SDH Pozďatín

O pořízení žebře na hašení požárů se však dle obecní kroniky rozhodlo již v roce 1885. Stříkačka od firmy Josef Vystrčil byla za 1600 korun zakoupena a slavnostně vysvěcena v září roku 1906. Kmotrou stříkačky byla paní Gabriela z Haugwitzu. Odtud pochází pro zajímavost i pojem ruční stříkačky „gabrielky“.


Dalšího rozvoje dosáhl sbor po druhé světové válce. Roku 1956 byla pořízena první motorová stříkačka PS-8 a automobil Škoda RN. Ten byl v roce 1961 nahrazen Tatrou 805, kterou sbor s platnou STK udržuje dosud a s velkým úspěchem se účastní srazů automobilů tohoto typu a stáří.


V listopadu 1997 byly zahájeny práce na výstavbě nové hasičské zbrojnice, na nich sbor odpracoval 1924 brigádnických hodin. Nová zbrojnice byla slavnostně otevřena v září 1999.


Sbor disponuje cisternovým automobilem CAS 25 706. Díky tomu slouží sbor jako první výjezdová jednotka pro stanici HZS Náměšť nad Oslavou a vypomáhá dalším spolkům, ať už při závodech doplňováním vody, při výročích ukázkou techniky a podobně. Sbor má ve své výbavě dvě stříkačky PS 8 a stříkačku PS 12, motorovou řetězovou pilu, plovoucí a kalové čerpadlo, řetězový zvedák, osvětlovací agregát s výsuvnou rampou, dýchací techniku, lezeckou záchrannou výstroj s lany a mnoho dalšího. Na kvalitní vybavení pro zásahy kladou pozďatínští velký důraz.


Zásahů se ostatně účastní velmi často. Jen v loňském roce to bylo 40 výjezdů, na nichž strávili celkem 240 hodin, v letošním roce mají za sebou již 20 výjezdů. SDH Pozďatín se podílí díky své technice i na zabezpečení velkých kulturních akcí v rámci kraje, jako jsou například koncertní vystoupení. Takto pomáhali například během koncertu skupiny Tři sestry v nedalekém Studenci, koncertu Heleny Vondráčkové v Havlíčkově Brodě, skupiny Kabát v Jihlavě, Lucie či Čechomoru. Jednotka byla z důvodu vybavenosti a akceschopnosti v roce 2002 zařazena do plošného pokrytí integrovaného záchranného systému.


Soutěžní činnost pro hasiče z Pozďatína není prioritou, i když se sbor okrskové i oblastní soutěže pravidelně účastní. Členové sboru si zvyšují svoji fyzickou kondici účastí na hokejových zápasech a účastní se i florbalových či nohejbalových turnajů a turnajů ve stolním tenise. Při udržování kondice nezapomínají ani na děti, pro které zakoupili velkou trampolínu a pořádají mnoho dalších akcí. Sbor má v současnosti 51 členů, starostou sboru je Jaroslav Dufek a velitelem Jaroslav Musil.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasičská technika je proslavila

Pozďatín/ SDH Pozďatín disponuje velkým množstvím rozličné hasičské techniky potřebné k zásahům. Tu financuje především z pořádání kulturních a sportovních akcí, z nichž je nejznámější Pozďatínská lávka. Na její sedmý ročník se v letošním roce dostavily více než tři tisíce přihlížejících diváků. Pozďatínští pořádají tradiční hasičský ples, pravidelné divadelní představení ochotnického souboru z Budišova, Petanque cup či rybolov pstruhů a v srpnu tradiční pouťovou veselici. Jako odměnu za trpělivost a pochopení pořádají pro své rodiny každoročně zajímavý celodenní zájezd.

VLADIMÍRA EL BEHANI

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení