VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Dukovan chtějí pomáhat i radami

Dukovany /FOTOGALERIE/ - „Obec Dukovany čítá 116 domů s převládající krytbou křidlicovou. Dobrovolný sbor hasičský založen byl roku 1889 a zakladatelem jeho byl Pavel Oulehla, tehdejší starosta obce. Velkostatkář daroval 60 zlatých na hotovosti a starou stříkačku.“ Tak zní část zápisu z kroniky Ústřední hasičské jednoty Markrabství moravského z roku 1898.

6.1.2010 3
SDÍLEJ:

Ačkoli se dukovanští hasiči zaměřují převážně na prevenci, na kontě mají i řadu zásahů v terénu. Vyjížděli například k požáru kombajnu. Hasiči z Dukovan mají v plánu vytvořit vlastní webové stránky, kde se chtějí zaměřit převážně na osvětu.Foto: archiv SDH Dukovany

Další hasiče z Třebíčska najdete na:
www.trebicskydenik.cz/hasici

Snadno si tedy spočteme, že předloni Sbor dobrovolných hasičů z Dukovan oslavil již 120. výročí své existence. Oslavy se konaly v červnu a byly skutečně velkolepé, výročí se sešlo hned několik. Kromě založení hasičského sboru připadlo na stejné datum i 730. výročí první písemné zmínky o obci, 100. výročí budovy školy a 10. výročí udělení znaku obce a praporu.


Dukovanskou náves mimo jiné krášlí pomník svatého Floriana, kde místní hasiči při podobných výročích drží čestnou stráž.


V současnosti má dobrovolný hasičský sbor 28 členů. Scházejí se každý první pátek v měsíci a čas věnují převážně kontrolním a kondičním aktivitám. Ženské ani dětské družstvo Dukovanští zatím nemají, dvě z dukovanských dětí jsou však členy dětského družstva v Hrotovicích.


Hasiči se zaměřují především na osvětu a prevenci. K jejich aktivitám patří například kontrola komínů, informování občanů o nakládání s nebezpečnými látkami, dohled nad revizí hasicích přístrojů a mnoho dalšího.


Pomoc může potřebovat i loď


Jen v loňském roce se pak zúčastnili osmnácti výjezdů, z toho 10 bylo technického rázu. Jednalo se převážně o odstraňování překážek z komunikací, čerpání vody ze zatopených sklepů při prudkých jarních deštích či likvidaci obtížného hmyzu na budově místní školky. Vyjíždělo se i ke dvěma požárům; jednou do nedalekých Rouchovan, kde hořela bytová jednotka, a jednou k požáru v rodinném domě v obci. V minulosti Dukovanští pomáhali při záplavách na Znojemsku, stavěli protipovodňovou hráz u elektrárny Havránek na řece Jihlavce, v roce 2007 prováděli dozor v chatové oblasti v souvislosti se zátopovou vlnou a následně vyjížděli k požáru kombajnu. Připraveni byli vyjet loni v létě na pomoc výletní lodi Vysočina na Dalešické přehradě, když to vypadalo, že bude mít na trase závažný technický problém.


Šedesát let členem sboru


V obci pomáhají s údržbou místní zeleně, především s výsadbou a zaléváním okrasných stromů a keřů, rybářům pak s okysličováním vody v obecním rybníce. V minulosti dělávali ukázky techniky pro děti ze základní školy, které se chystají znovu obnovit.


Dukovanští hasiči mají ve své výbavě dvě cisternová auta CAS 25, jedno přitom pochází z jaderné elektrárny, která se rozhodla renovovat svůj vozový park a jedno z aut hasičům věnovala. Ti si je pak pro své potřeby dovybavili. Dále vlastní stříkačky PS 12, PS 8, plovoucí čerpadlo a kalová čerpadla.


Starostou dukovanských hasičů je Svatopluk Čech, velitelem Pavel Stuchlík. Dukovanští mají ve svých řadách i jednadevadesátiletého hasiče, vyznamenaného medailí za věrnost. Je jím Ferdinand Kryz, který je členem sboru již šedesát let.

Hasičský počin

Hasiči z Dukovan mají v plánu vytvořit vlastní webové stránky, kde se chtějí zaměřit převážně na osvětu. Lidé by tu měli najít například odkazy na platné vyhlášky a rady, související s prevencí požárů a další užitečné rady. Každý rok v zimě dobrovolní hasiči připravují pro dukovanskou drobotinu kluziště na víceúčelovém sportovním hřišti. „Jedná se o nástřik vody na umělý povrch hřiště. Většinou se provádí v noci, protože přes den jsou kluci zaměstnaní. Podmínkou je mráz. Vzhledem k tomu, že led každý týden roztaje, tak se tato činnost neustále opakuje. Je to celkem náročné, protože voda zamrzá i v hadicích. Potom je nutné vše uklidit a usušit. Kluci jsou samozřejmě celí mokří a občas to i omarodí,“ říká velitel dukovanských hasičů Pavel Stuchlík.

VLADIMÍRA EL BEHANI

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci na úvod rozstříleli Pelhřimov

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Na trati ze Znojma do Moravských Budějovic se srazilo auto s vlakem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Muž volal o pomoc. Žena ho tloukla lahví od vína

Třebíčsko - Čtvrtek, jedna hodina v noci a na policejní služebně zvoní telefon. O pomoc volá zoufalý muž, kterého doma tluče žena lahví od vína.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení