VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči se zastavili v hospodě. Tak vznikl sbor

Litohoř - Impuls k založení sboru dobrovolných hasičů v Litohoři přišel náhle, když si hasiči z Martínkova vezli v roce 1888 domů novou stříkačku a zastavili se v litohořské hospodě. Stroj se stal předmětem obdivu a byl vysloven názor, že Litohoř by něco takového potřebovala.

12.8.2010
SDÍLEJ:

V současnosti má litohořský hasičský sbor celkem 57 členů. Jejich aktivita se projevuje hlavně účastmi na soutěžích v požárním sportu, brigádami a pořádáním kulturních akcí.Foto: archiv SDH Litohoř

Myšlenka řídícího učitele Antonína Abraháma našla podporu a již 27. října 1889 byl založen požární sbor. První předseda byl Antonín Abrahám, náčelník Antonín Prášil a jednatel Jan Krejča.


V té době v obci žilo více než 600 obyvatel. Litohořský hasičský sbor patří mezi nejdříve založené české organizované sbory na Moravě. Při založení bylo 48 členů. Začínal tak jako mnoho jiných sborů se skromnou, jednoduchou a nejnutnější výzbrojí. V roce 1890 byla zakoupena ruční stříkačka od firmy R. A. Smekal. Stála 850 zlatých. Postupem času se technika vylepšovala a doplňovala jen díky podpoře všech občanů.


Hasiči byli nejen obránci v boji proti všem přírodním živlům, ale jsou dodnes i nositeli kultury v obci. Tradiční vždy byly především hasičské bály, výlety či zájezdy do divadla. Běh života byl narušen válkou, kde položilo život několik členů sboru. Po jejím skončení činnost pokračovala dál a do roku 1928 měli litohořští na svém kontě již 30 zásahů při požárech.


V roce 1934 byla od firmy Kolben a Daněk zakoupena první motorová stříkačka za 30 000 Kč i s dvěma sty metrů hadic. Její svěcení proběhlo na župním sjezdu ve stejném roce, spojeném s oslavou 45 let sboru.


Nové zbrojnice se litohořští dočkali v 70. letech a oslava 90. výročí založení sboru v roce 1979 proběhla již v opravdu důstojných podmínkách. V roce 2005 byla provedena oprava hasičské stříkačky a nákup techniky, což si vyžádalo náklady 50 000 Kč. Polovinu této částky poskytla hasičům místní zemědělská společnost. V areálu koupaliště byla vybudována překážková dráha pro nácvik s dostatkem místa pro trénování požárních útoků.


Oheň lásky k bližnímu


Sbor po celou dobu existence naplňoval slova svého zakladatele, Abraháma: „Abychom byli vždy dobrými Čechy, od kosti dobrými hasiči, abychom vždy živili oheň lásky k bližnímu, který musí stále hořet v lidských srdcích, nemá-li oheň zlý zničiti dílo lidské.“


V současnosti má litohořský hasičský sbor celkem 57 členů, z toho je 53 mužů, 4 ženy a 6 mládežníků do 18 let. Velitelem je Zdeněk Řezáč a starostou Bohumír Kašík. Hasičská aktivita se dnes projevuje hlavně účastmi na soutěžích v požárním sportu a jejich pořádáním, různými brigádami pro zvelebení obce, organizováním sběru kovového odpadu a v neposlední řadě pořádáním pouťové a posvícenské taneční zábavy a hasičského plesu. Také se každoročně v červnu pořádá dětský den se soutěžemi a míčovými hrami.

HASIČSKÝ POČIN

Výjimečná akce probíhala ve dvou dnech, 17. a 18. října 2009. Hasiči a jejich čestní hosté z okolních sborů a vesnic se sešli v kulturním domě. Za svoji činnost byli ti nejlepší členové oceněni medailemi a čestnými plaketami. Venku byla k shlédnutí nádherná stará ruční stříkačka SDH Zvěrkovice, stejně tak jako novodobá technika profesionálních hasičů z Budějovic. V zasedací místnosti byla připravena velice pěkná výstava, kde byly k vidění i dokumenty z roku 1889, kdy sbor vznikl. Celým odpolednem provázela přítomné hudba Víkend Hostěradice a večer se pokračovalo taneční zábavou se skupinou Genetic. Účast byla doslova rekordní.
Hasiči nezapomněli ani na ty, kteří již tento svátek oslavit nemohou a k uctění jejich památky položili na místním hřbitově květiny k hrobům pana Abraháma, zakladatele sboru a pánů Česneka, Filipského a Kašíka, dlouholetých aktivních členů sboru.

JIŘÍ JAKUBEC

12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Martina Sáblíková na slavnostním otevření nově zrekonstruovaného rychlobruslařského oválu ve Žďáře nad Sázavou.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Na první body čekají už jen Studenec a Opatov

Třebíčsko – Jeden válí a druhý zatím na první úspěch čeká. Rozdílně si vedou oba nováčci. Po třetím kole okresního přeboru neztratili pyšelští fotbalisté ani bod, naopak Opatovští dosud žádný nezískali. Stejně je na tom překvapivě Studenec, který v minulých letech bojoval o špici tabulky. Prvního zisku se už dočkala za remízu na půdě záložního mužstva Jemnicka rezerva Náměště-Vícenic a Hrotovice dokonce bodovaly naplno.

Na křižovatce u Zvěrkovic se stala nehoda

Zvěrkovice - Na křižovatce u Zvěrkovic se v pondělí ráno stala nehoda, obešla se bez zranění.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení