VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči byli první organizací v obci

Koněšín - Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně patří svým průměrným věkovým složením spíše k mladším. I proto si jeho starosta Marek Fučík a velitel Martin Ošmera ani nevzpomínají na větší požár či akci, při které by museli zasahovat.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně.Foto: archiv obce

„Většinou odstraňujeme spadlý strom po bouřce a podobně. Když před třemi lety hořel les u Kozlan, doplňovali jsme cisternu profesionálnímu hasičskému sboru z Třebíče,“ vzpomíná na zásahy starosta Marek Fučík. Dobře tomu tak. Podnětem ke vzniku sboru dobrovolných hasičů totiž byl, jak už tomu bývá, obrovský požár, který zasáhl obec před více než sto lety. Přesněji v roce 1902, kdy v celé jedné ulici shořelo devět stodol plných sena a slámy potřebných ke krmení dobytka. Postižení lidé katastrofu přečkali jen díky pomoci ostatních obyvatel obce.


Požáry byly tehdy častým jevem, proto začaly v celém kraji postupně vznikat hasičské sbory. Ten koněšínský byl definitivně zřízen 1. června roku 1906 jako vůbec první organizace v obci a jeho založení nebylo v tehdejší rakousko-uherské monarchii zrovna jednoduché. Zakládajících členů se sešlo jedenáct a v údajích ohledně zaměstnání tehdejších členů můžeme najít tři kočí, dva krejčí, rolníky či cihláře. K nejvíce aktivním patřil hlavní iniciátor spolku František Kaboněk, povoláním řídící učitel ve Vladislavi, který se však ze vsi brzy odstěhoval. Zemřel nedobrovolnou smrtí v roce 1942 v Osvětimi.


Dnešních členů je 67, z toho 30 mužů, 13 zasloužilých členů, tj. mužů nad 60 let. Žen je ve sdružení 15, v současné době se však většinou věnují mateřským povinnostem. Posilou je tedy devět dorostenek. A že se jim daří, dokazuje i výborné druhé místo na okrskové soutěži dobrovolných hasičských sborů letos v červnu ve Studenci. Pozadu nezůstali ani muži, kteří na téže soutěži zaujali první i druhé místo mezi družstvy do pětatřiceti let. Hasičský sbor se krom soutěží zúčastňuje námětových cvičení, pořádá brigády, pomáhá například místnímu zemědělskému družstvu se sběrem kamení.

Technika by si sice zasloužila obnovu, sbor vlastní dvě stříkačky P12 a P15 a jednu Avii 30, peněz se však nedostává ani zde.


Hasiči se scházejí přibližně sedmkrát do roka, jednou za rok pořádají výroční schůzi. Spolu s tělovýchovnou jednotou se střídají v pořádání tradiční Bartolomějské pouti. Ta je ostatně čeká zanedlouho. „Je to třídenní maratón, třikrát taneční zábava, k tomu přehlídka dechových hudeb,“ říká starosta Fučík. Je na něm však vidět, že činnost jej i jeho kolegy baví. Nyní si přibrali i spoluúčast na pořádání obecního plesu, a aby si užili i trochu zábavy s ostatními a se svými rodinami, grilují společně jednou do roka prase. Aktivity sboru jsou tedy přepestré, přesto jsou na prvním místě především připraveni pomoci, když bude potřeba.

VLADIMÍRA EL BEHANI

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Houbaření v okolí Vojnova Městce.
11

Už rostou. Vysočina se stává rájem pro všechny houbaře

Ilustrační foto

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Začíná čas václavek, rostou ke konci září

Vysočina – Houbaři už domů nosí také václavky, oblíbené houby se světlehnědými kloboučky, které si většina lidí spojuje právě s koncem září. Kolem svátku svatého Václava totiž rostou nejhojněji.

Jestli se nestihne včas opravit hlavní bazén na Polance, bude muset areál zavřít

Třebíč – Unikátní plavecký areál pro letní oddych v údolí řeky Jihlavy. To je třebíčská Polanka. V poslední době se ukazuje, že pokud město zavčas nezainvestuje do generální opravy hlavního padesátimetrového bazénu, bude Polanka na zavření. Jedná se o investici v desítkách milionů korun.

OBRAZEM: Brtničtí poutníci došli do Santiaga de Compostela

Brtnice - Odkud jsi? Tuto otázku na té cestě uslyšíte velmi často. A odpovědi se různí. Ze Španělska. Z USA. Z Francie. Z Filipín. Ze Švýcarska. A mnoha a mnoha dalších zemí. A občas také zazní: Z České republiky. I am from the Czech Republic. Soy de la República Checa. Ale ať už je odpověď jakákoli, vždy na ni uslyšíte kouzelnou formulku: „Buen camino!“ „Buen camino!“

Nováček zaspal úvod, obrana Dukly byla až příliš prostupná

Pardubice, Jihlava - Další obrat se nepovedl. Jihlavští hokejisté doplatili v dalším extraligovém kole v Pardubicích na tragický vstup do utkání. Během sedmi minut inkasovali čtyři branky, a i když dokázali tříbrankové manko v úvodu třetí třetiny vymazat, psychické výhody nad protivníkem nedokázali využít a po opakovaných selháních v obraně odjížděli domů bez bodu po porážce 5:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení