VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči byli první organizací v obci

Koněšín - Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně patří svým průměrným věkovým složením spíše k mladším. I proto si jeho starosta Marek Fučík a velitel Martin Ošmera ani nevzpomínají na větší požár či akci, při které by museli zasahovat.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně.Foto: archiv obce

„Většinou odstraňujeme spadlý strom po bouřce a podobně. Když před třemi lety hořel les u Kozlan, doplňovali jsme cisternu profesionálnímu hasičskému sboru z Třebíče,“ vzpomíná na zásahy starosta Marek Fučík. Dobře tomu tak. Podnětem ke vzniku sboru dobrovolných hasičů totiž byl, jak už tomu bývá, obrovský požár, který zasáhl obec před více než sto lety. Přesněji v roce 1902, kdy v celé jedné ulici shořelo devět stodol plných sena a slámy potřebných ke krmení dobytka. Postižení lidé katastrofu přečkali jen díky pomoci ostatních obyvatel obce.


Požáry byly tehdy častým jevem, proto začaly v celém kraji postupně vznikat hasičské sbory. Ten koněšínský byl definitivně zřízen 1. června roku 1906 jako vůbec první organizace v obci a jeho založení nebylo v tehdejší rakousko-uherské monarchii zrovna jednoduché. Zakládajících členů se sešlo jedenáct a v údajích ohledně zaměstnání tehdejších členů můžeme najít tři kočí, dva krejčí, rolníky či cihláře. K nejvíce aktivním patřil hlavní iniciátor spolku František Kaboněk, povoláním řídící učitel ve Vladislavi, který se však ze vsi brzy odstěhoval. Zemřel nedobrovolnou smrtí v roce 1942 v Osvětimi.


Dnešních členů je 67, z toho 30 mužů, 13 zasloužilých členů, tj. mužů nad 60 let. Žen je ve sdružení 15, v současné době se však většinou věnují mateřským povinnostem. Posilou je tedy devět dorostenek. A že se jim daří, dokazuje i výborné druhé místo na okrskové soutěži dobrovolných hasičských sborů letos v červnu ve Studenci. Pozadu nezůstali ani muži, kteří na téže soutěži zaujali první i druhé místo mezi družstvy do pětatřiceti let. Hasičský sbor se krom soutěží zúčastňuje námětových cvičení, pořádá brigády, pomáhá například místnímu zemědělskému družstvu se sběrem kamení.

Technika by si sice zasloužila obnovu, sbor vlastní dvě stříkačky P12 a P15 a jednu Avii 30, peněz se však nedostává ani zde.


Hasiči se scházejí přibližně sedmkrát do roka, jednou za rok pořádají výroční schůzi. Spolu s tělovýchovnou jednotou se střídají v pořádání tradiční Bartolomějské pouti. Ta je ostatně čeká zanedlouho. „Je to třídenní maratón, třikrát taneční zábava, k tomu přehlídka dechových hudeb,“ říká starosta Fučík. Je na něm však vidět, že činnost jej i jeho kolegy baví. Nyní si přibrali i spoluúčast na pořádání obecního plesu, a aby si užili i trochu zábavy s ostatními a se svými rodinami, grilují společně jednou do roka prase. Aktivity sboru jsou tedy přepestré, přesto jsou na prvním místě především připraveni pomoci, když bude potřeba.

VLADIMÍRA EL BEHANI

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Fotbalisté Třebíče.

Anglický týden Třebíče? Lídr a dva sousedé v tabulce

Karbofuran opět zabíjel. Travič má na svědomí dalšího orla mořského

Třebíčsko – Nedaleko Náměště nad Oslavou došlo k další otravě orla mořského a také káněte lesního. Oba dravci zahynuli v první polovině dubna následkem pozření jedovatého karbofuranu.

VIDEO: Radnice uspořádala dopravní experiment

Třebíč - Ve všední den ráno se u sochy Cyrila a Metoděje na Karlově náměstí sešli řidič osobního auta, běžkyně, cyklista na elektrokole a zkušená cestovatelka Městskou autobusovou dopravou (MAD). Cílem je zastávka u ZŠ Kpt. Jaroše. Kdo zvítězí?

AKTUALIZOVÁNO

Sníh znovu komplikuje dopravu na Vysočině

Vysočina - Dopravu na silnicích Vysočiny v pátek ráno zkomplikovalo zimní počasí. Na mnoha místech byly komunikace obtížně sjízdné, zejména pak silnice nižších tříd, které pokryla vrstva rozježděného sněhu. Hasiči a záchranáři zasahovali u několika desítek událostí.

Jak bylo v Třebíči před devíti lety? Podívejte se

Třebíč - Sníh v pátek ráno pokryl i střechy na Třebíčsku. Mohlo by se zdát, že letošní poryvy počasí jsou výjimečné. Sníh ovšem víc potrápil Třebíč před devíti lety, i když nutno říct, že tehdy přišla sněhová kalamita o měsíc dříve.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies