VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči byli první organizací v obci

Koněšín - Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně patří svým průměrným věkovým složením spíše k mladším. I proto si jeho starosta Marek Fučík a velitel Martin Ošmera ani nevzpomínají na větší požár či akci, při které by museli zasahovat.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně.Foto: archiv obce

„Většinou odstraňujeme spadlý strom po bouřce a podobně. Když před třemi lety hořel les u Kozlan, doplňovali jsme cisternu profesionálnímu hasičskému sboru z Třebíče,“ vzpomíná na zásahy starosta Marek Fučík. Dobře tomu tak. Podnětem ke vzniku sboru dobrovolných hasičů totiž byl, jak už tomu bývá, obrovský požár, který zasáhl obec před více než sto lety. Přesněji v roce 1902, kdy v celé jedné ulici shořelo devět stodol plných sena a slámy potřebných ke krmení dobytka. Postižení lidé katastrofu přečkali jen díky pomoci ostatních obyvatel obce.


Požáry byly tehdy častým jevem, proto začaly v celém kraji postupně vznikat hasičské sbory. Ten koněšínský byl definitivně zřízen 1. června roku 1906 jako vůbec první organizace v obci a jeho založení nebylo v tehdejší rakousko-uherské monarchii zrovna jednoduché. Zakládajících členů se sešlo jedenáct a v údajích ohledně zaměstnání tehdejších členů můžeme najít tři kočí, dva krejčí, rolníky či cihláře. K nejvíce aktivním patřil hlavní iniciátor spolku František Kaboněk, povoláním řídící učitel ve Vladislavi, který se však ze vsi brzy odstěhoval. Zemřel nedobrovolnou smrtí v roce 1942 v Osvětimi.


Dnešních členů je 67, z toho 30 mužů, 13 zasloužilých členů, tj. mužů nad 60 let. Žen je ve sdružení 15, v současné době se však většinou věnují mateřským povinnostem. Posilou je tedy devět dorostenek. A že se jim daří, dokazuje i výborné druhé místo na okrskové soutěži dobrovolných hasičských sborů letos v červnu ve Studenci. Pozadu nezůstali ani muži, kteří na téže soutěži zaujali první i druhé místo mezi družstvy do pětatřiceti let. Hasičský sbor se krom soutěží zúčastňuje námětových cvičení, pořádá brigády, pomáhá například místnímu zemědělskému družstvu se sběrem kamení.

Technika by si sice zasloužila obnovu, sbor vlastní dvě stříkačky P12 a P15 a jednu Avii 30, peněz se však nedostává ani zde.


Hasiči se scházejí přibližně sedmkrát do roka, jednou za rok pořádají výroční schůzi. Spolu s tělovýchovnou jednotou se střídají v pořádání tradiční Bartolomějské pouti. Ta je ostatně čeká zanedlouho. „Je to třídenní maratón, třikrát taneční zábava, k tomu přehlídka dechových hudeb,“ říká starosta Fučík. Je na něm však vidět, že činnost jej i jeho kolegy baví. Nyní si přibrali i spoluúčast na pořádání obecního plesu, a aby si užili i trochu zábavy s ostatními a se svými rodinami, grilují společně jednou do roka prase. Aktivity sboru jsou tedy přepestré, přesto jsou na prvním místě především připraveni pomoci, když bude potřeba.

VLADIMÍRA EL BEHANI

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Teplotní rekord ve čtvrtek padl v Dukovanech

V jihlavské zoologické zahradě už jsou žirafy čtvrtým rokem. Po počátečních půtkách se ve výběhu zabydlely.
9

Museli od sebe: Žirafáka Pavlíka přepral zebří hřebec

V Sázavě se srazil vlak s osobním autem. Záchranáři měli cvičení

Sázava – Převrácený osobní automobil před vlakem na kolejích, volání o pomoc a nářek zraněných – tak to vypadalo ve čtvrtek dopoledne v areálu sázavského nádraží. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a pětadvacet zraněných. Nešlo naštěstí o skutečnou událost, nýbrž o společné cvičení hasičů, zdravotníků a policistů, tedy jednotek zařazených do integrovaného záchranného systému.

Za nehodu pod vlivem alkoholu a marihuany skončil mladík ve vazební cele

Žďársko – Žďárští kriminalisté zahájili trestní stíhání jednadvacetiletého řidiče automobilu BMW, který 16. června při předjíždění kolony u Velkého Meziříčí přejel přes plnou čáru do protisměru, kde se čelně srazil s protijedoucím vozidlem Hyundai. V něm při nehodě zemřel dvaatřicetiletý řidič.

Vilímek se stal mistrem Moravy

Třebíč - Atlet Spartaku Třebíč Tomáš Vilímek se stal ve Vítkovicích juniorským mistrem Moravy a Slezska ve vrhu koulí. Šestikilové náčiní poslal do vzdálenosti 15,79 m, což je jeho třetí nejlepší letošní výkon.

Dvoustovka Tobiáše Dvorského ozdobila krajské přebory

Třebíč - Čtvrtou nejrychlejší dvoustovkou v historii třebíčské atletiky ozdobil dorostenec domácího Spartaku Tobiáš Dvorský krajské přebory jednotlivců. Čerstvý mistr republiky v desetiboji už v zatáčce utekl všem soupeřům a po velkém sólu v cílové rovince se elektrická časomíra zastavila na čase 21,91 s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies