VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: Hasiči ze Zahrádky a Častotic

Zahrádka, Častotice - Tak jako jsou vesnice Zahrádka a Častotice co do správy spojeny v jednu obec, společný mají i sbor dobrovolných hasičů.Ten zde vznikl před 66 lety, přesně 7. listopadu 1943, a to v důsledku vládního nařízení z roku 1941. Do sboru tehdy vstoupilo 29 mužů.

7.12.2009 1
SDÍLEJ:

ÚSPĚCH. Soutěž ve Vícenicích 29. srpna 2009 byla úspěšná zejména pro družstvo starších žáků.Foto: archiv SDH Zahrádka a Častotice

V roce 1948 padlo rozhodnutí o výstavbě hasičské zbrojnice a prvním vozidlem, které odtud vyjíždělo k zásahům, byl Fenomén Granit 25, pocházející z renovace válečného vraku. Sbor se podílel na likvidaci větších požárů v okolí, v Naloučanech, Vícenicích, Pyšelu nebo Vanči.


Od konce 70. let minulého století se však aktivita sboru snižovala až na minimum. Sbor nebyl zrušen jen díky obětavosti několika málo členů, kteří se aktivně účastnili schůzí okrsku.


Díky zájmu starosty obce a obecního zastupitelstva se v roce 2003 sbor dočkal znovuobnovení. Obec zakoupila nové pracovní obleky s přilbami a obnovila se i členská základna. Od roku 2004 se sbor aktivně účastní okrskové soutěže, námětových cvičení i soutěží v okolí.


V první polovině roku 2009 si s přispěním obce Zahrádka a kraje Vysočina sbor pořídil devítimístný VW Transporter T5, kterým lze dopravit techniku s příslušenstvím a šest členů posádky. Velkou rekonstrukcí prošla v souvislosti s nákupem nového vozu v letošním roce i požární zbrojnice, kde byly vybudovány nové podlahy, rozvody elektřiny a šatna. Členové sboru zde odpracovali minimálně na sedm set brigádnických hodin. Část požární zbrojnice přitom slouží i jako zázemí při pořádání kulturních akcí v obci, jako je například každoroční hasičský ples.


Sbor má v současnosti 30 členů, z toho je 17 mužů, čtyři ženy a devět dětí. Jejich starostou je Tomáš Rous, velitelem Petr Němec. Nejstarším členem je letos osmaosmdesátiletý Jaroslav Nováček, který je zároveň posledním žijícím členem z řad zakládajících a dění ve sboru neustále sleduje. Sbor dobrovolných hasičů je v současnosti jediným aktivním sdružením v obou obcích. Kromě přípravy kulturních akcí pomáhá obci i pořádáním brigád.


Hasiči tak čistí potoky a kanalizaci, ořezávají větve a odklízejí padlé stromy, letos během prudkých přívalových dešťů odčerpávali vodu v místní odchovně kuřat, ze zaplavených sklepů a studní rodinných domů.


V roce 2003 se sbor účastnil hašení většího požáru v katastru obce Čikov a v letech 2005 a 2006 držel pohotovost při povodních, když hrozilo protržení na přehradní nádrži Mostiště a vznik záplavové vlny, která by tak mohla zasáhnout rekreační oblast v katastru obce.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Sbor prošel změnami a modernizací
SDH Zahrádka a Častotice prošel v posledních letech velkými změnami a značnou modernizací, včetně obnovení členské základny. V letošním roce vzniklo družstvo starších žáků, které hned při svém prvním startu na soutěži ve Vícenicích zaujalo vynikající druhé místo. Do konce letošního roku by se mělo ustavit i kompletní družstvo žen. Hasiči ze Zahrádky a Častotic se rovněž chystají v květnu příštího roku spolu s dalšími 258 sbory překonat dosavadní český rekord v přepravě vody na dálku, který se uskuteční z obce Dolní Loučky na Žďársku na jeho nejvyšší bod Devět skal. Trasa má být dlouhá 69 km a všichni se již těší, že překonají dosavadní rekord 47,2 km.

VLADIMÍRA EL BEHANI

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení