Důležitý zápas zvládl nováček z Polné. Na hřišti poslední Sparty Brno vyhrál.

VRCHOVINA - OTROKOVICE 0:1

Domácí prospali první půli a neprobudila je ani nařízená penalta, kterou trestuhodně zahodil kapitán hostí Dujka, když střílel nad Vítkovu branku. Ve 40. minutě sudí Zadinová odpískala sporný faul a hostující Ondráš vymetl z dvaadvaceti metrů pavučinu. Šlo o jedinou střelu Otrokovic mezi tři tyče v celém zápase.

Druhá půle byla jen o jediném, útok za útokem se valil na otrokovickou branku, ale ta byla pro domácí zakletá. Hosté bránili v deseti hráčích a kýžený gól nepadl. Otrokovické prokletí proto v divizi přetrvalo i napočtrvté.

Gól: 40. Ondráš. Rozhodčí: Zadinová. ŽK: 3:2. Diváci: 300. Poločas: 0:1. Vrchovina: Vítek Buchta, Follprecht, Smetana, J. Skryja (17. Wolker) Šandera, R. Chmelíček (41. Komínek), Michal, Pavel Sodomka M. Skalník (79. Burian), K. Skalník.

PELHŘIMOV - PŘEROV 0:2

Přerov se pod vedením známého trenéra Leoše Kalvody lepší zápas od zápasu a potvrdil to i v Pelhřimově. V prvním poločase měl navrch. Už v 7. minutě mohl skórovat po přistrčení Čižmara Zachar, ale ke štěstí domácích namířil hodně nad břevno branky vyběhnutého Moravce. Pelhřimov odpověděl třemi závary v šestnáctce, nejnebezpečněji vyhlížel ten v 19. minutě, při němž ve skluzu pálil Krtek vedle. Hosté udeřili ve 22. minutě. Na začátku všeho byl „záchvat kreativity" Krtka, zbytečná ztráta míče ve středu hřiště a následný roh. Při něm přišla další chyba domácích a zcela volný Kalvoda poslal míč hlavou do sítě.

Ve druhém poločase se domácí tlačili do útoku, ale šancí měli jako šafránu. Částečně za to mohla kvalitní defenzíva Přerova a pak byla také na vině nepřesná kombinace.

Na brejky hrající hosté byli nebezpečnější. Jejich asi zasloužené vítězství pečetil tečovanou střelou z trestného kopu Zachar v 77. minutě.

Góly: 22. Kalvoda, 77. Zachar. Rozhodčí: Beneš. ŽK: 2:3. Diváci: 130. Poločas: 0:1. Pelhřimov: Moravec Kmoch, Hložek, Kocián, Klofáč (80. M. Machač) Naniáš (73. Čížek) Benda, Niederle, Leligdon, Homolka Krtek.

VYŠKOV - V. MEZIŘÍČÍ 0:2

Fotbal nemá logiku. Tradiční heslo platilo ve Vyškově dvojnásob. Domácí byli od začátku lepším týmem, míč měli častěji na kopačkách, ale přes defenzivu a meziříčského brankáře Invalda se zkrátka neprosadili. Branky tak padaly na druhé straně. Po rohovém kopu se ze skrumáže prosadil Patrik Mucha, který propálil hráz těl před sebou. Druhý gól padl v 78. minutě, kdy Görner přihrál na roh velkého vápna Simrovi, ten si míč potáhl do středu a nádhernou akci zakončil na 2:0.

„Dneska jsme vytěžili z minima maximum. Měli jsme čtyři šance a dvě z nich jsme proměnili. Prohra je pro domácí velmi krutá," přiznal hostující lodivod Libor Smejkal.

Góly: 12. P. Mucha, 78. Simr. Rozhodčí: Chabiča. ŽK: 3:2. Diváci: 250. Poločas: 1:1. V. Meziříčí: Invald Kozuň, Šimáček, P. Mucha, Z. Mucha Dufek (40. Vítek), E. Smejkal (30. Maruška), Souček (68. Beran), Netrda Görner, Simr.

BYSTRC - ŽDÁR N. S. 0:0

V první půlce byl nebezpečnější hostující celek, jenže nikdo z hráčů nedokázal zacílit mezi tři tyči. V dobrých pozicích selhali Chmelík, Bratršovský, a v té největší šanci Malínek, kterému na poslední chvíli před prázdnou brankou míč odskočil. Domácí byli v ofenzivním snažení pozadu, a tak Pospíchal nemusel řešit žádnou ošemetnou situaci.

Po změně stran pokračoval průměrný fotbal, který moc pohledných akcí nezpestřilo. Balon spíše létal vzduchem a k vidění bylo spousta soubojů. Jeden šikovný průnik, který měl gólové parametry, ale přeci jen druhá půlka nabídla. Do vápna se šikovně protáhl bystrcký Kratochvíl, kterému se do cesty postavil pohotový Pospíchal. Hosté si tak odvezli domů cenný bod.

Rozhodčí: Smekal. ŽK: 4:1. Diváci: 250. Žďár n. S.: Pospíchal Heide, Turek, Šindelka, Vomela Bureš, Mašek, Doležal (73. Pohanka), Malínek Bratršovský, Chmelík.

NAPAJEDLA - TŘEBÍČ 0:1

Jako první zahrozili domácí, když se Bejtovský nalevo prosadil přes Hebrona a centrem před branku vybídl ke skórování Kučeru, ale ten přestřelil. Zanedlouho zahrával na druhé straně standardní situaci Koníř a našel Komínka. Ovšem jeho hlavičku gólman Napajedel Krajča nadvakrát chytil. Ve 36. minutě domácí brankář podběhl centr po Konířově rohu a Petr Svoboda neměl na zadní tyči problém otevřít skóre. Vyrovnat mohl těsně před pauzou Večeřa, ale z malého vápna hlavičkoval nad Zrzavého svatyni.

Zkraje druhé půle Koníř sklepl míč na velkém vápně Durdovi, který místo zpracování zvolil střelu z voleje a těsně minul domácí branku. Napajedla měla ve zbytku zápasu převahu, ale přes dobře organizovanou obranu hostí se nedokázala prosadit.

Gól: 36. P. Svoboda. Rozhodčí: Soukal. ŽK: 1:1. Diváci: 125. Poločas: 0:1. Třebíč: Zrzavý Komínek, Hebron, Havránek (46. Š. Svoboda), Chalupa Durda, Chlup, P. Čermák, Koníř (84. Kostelecký), Křivánek (76. Linhart) P. Svoboda.

SPARTA BRNO - SLAVOJ POLNÁ 0:1

První půlka byla oťukávací, žádný z týmů nechtěl udělat chybu, a proto moc šancí k vidění nebylo, což se také podepsalo na bezbrankovém skóre. Jedna, a zřejmě i rozhodující situace, se ale přeci jen zrodila. Ve 38. minutě nepochopitelně udeřil domácí Farmačka loktem Tlačbabu, a byl po zásluze vyloučen.

A výhoda jednoho hráče v poli byla po změně stran znát. Slavoj byl na míči a tlačil se před brněnskou branku, což mu přineslo ovoce po hodině hry. K míči se na levé straně dostal Wiener a propálil bezradného gólmana. Polná šla dál za vítězstvím, které chtěla pojistit. Jenže šance Lovětínského, Cahy, Kováře a Kučery vyzněly do prázdna. Skórovat ale nedokázala ani Sparta, a tak hosté udělali další krůček k záchraně.

„Měli jsme přidat uklidňující gól, těch šancí tam bylo hodně, ale důležité je, že jsme vyhráli. Za tři body jsme hodně rádi," hodnotí Tomáš Kaplan, který netradičně nastoupil na postu stopera.

Gól: 61. Wiener. Rozhodčí: ŽK: 0:2. ČK: 1:0 (38. Farmačka). Poločas 0:0. Slavoj Polná: Skočdopole Bambula, Kaplan, Černý, Caha Oberreiter (46. Pražák), Lovětínský, Kučera, Holas (75. Kovář), Wiener Tlačbaba (70. Holub).

Ostatní výsledky 30. kola: Hodonín Tasovice 4:3, Spytihněv Bohunice 2:1.

16. Sparta Brno 24 7 2 15 22:42 23

Příští kolo: Hodonín Spytihněv, PELHŘIMOV Napajedla, Sparta Brno Bystrc, Vyškov Tasovice, VRCHOVINA ŽĎÁR N. S., Otrokovice TŘEBÍČ, V. MEZIŘÍČÍ Bohunice, SLAVOJ POLNÁ Přerov.