Nehod podle policejních statistik ve stejném období meziročně přibylo o téměř 200. Nejhorší byla situace na Havlíčkobrodsku, kde se stalo 386 nehod, proti Pelhřimovsku o 210 více. Je to dáno nejspíše nejdelší sítí silnic první třídy, kde je frekvence dopravy vyšší stejně jako počet nehod, vyplynulo to ze zjištění ČTK.

Meziroční porovnání není ale příliš vypovídající, protože loni 1. července vešel v platnost nový silniční zákon a řidiči se na silnicích asi tři měsíce chovali slušněji. Na zvyšujícím se počtu dopravních nehod v kraji se podle některých policistů nejspíše projevilo i zavedení mýtného, kdy kamiony začaly namísto po dálnici D1 jezdit po krajských silnicích. Podstatný vliv má na řidiče preventivní práce. Té se nejspíše nejlépe věnují na Pelhřimovsku. Všichni se ale shodli v tom, že zvýšenému počtu dopravních policistů by se počet nehod určitě podařil snížit.

"Pravidelný dozor nad silničním provozem vykonávají i policisté z obvodních oddělení, nejen dopravní služba. Nechodí domů v 15:30, ale slouží také odpoledne, večer i o víkendech," vysvětluje nejnižší počet nehod v kraji na Pelhřimovsku ředitel policie Jan Pešek. Dobrou zkušenost má jejich ředitelství i s pomocí frekventantů policejní školy v Jihlavě. "Dozor se musí dělat pravidelně, je to psychologická záležitost. Když řidiči vidí policisty, tak jedou slušně," řekl Pešek ČTK. Pelhřimovští se také snaží nejrizikovější místa řešit lepším značením i dopravními stavbami, třeba přidáním silničního pruhu při odbočování.

Podle šéfa dopravních policistů na Jihlavsku Petra Halána je vyšší počet nehod v okrese dán nárůstem dopravy. Zvýšil se tranzit z Jihlavy po silnici I/38 do Znojma a Vídně. Obrovské množství lidí jezdí teď do krajského města do zaměstnaní do velkých firem a také obchodních center. Situaci pomůže podle něj řešit snad jen obchvat Jihlavy. K nejrizikovějším místům nehod patří třeba sjezdy z dálnice D1 a právě znojemská silnice, po které o prázdninách míří tisíce rekreantů přes Vídeň k moři.

Nejtragičtější dopravní nehody se často stávají na dálnici D1 Vysočinou. Třeba 23. srpna při nehodě tří osobních aut zemřeli dva lidé, další tři byli těžce zranění. Osmadvacetiletý řidič tam ve vysoké rychlosti dostal smyk a přejel do protisměru, kde se střetl se dvěma vozy. O prázdninách také přibylo nehod cyklistů, motocyklistů i chodců a dětí. Za volanty usedají nezkušení řidiči. Třeba v Chotěboři na Havlíčkobrodsku řidič nákladního vozu Nissan předjížděl cyklistku, přestože v protisměru jelo nákladní auto. Devatenáctiletou ženu při střetu srazil i s kolem do příkopu, přičemž se těžce zranila. Řidička na Třebíčsku srazila zase chodce, jenž zemřel při převozu do nemocnice. Sedmiletá školačka se těžce zranila při jízdě na malém motocyklu v Polné na Jihlavsku. Nezvládla řízení a narazila do opěrné zdi u schodiště.